Inspiracje i ciekawostki, Porady

Gliceryna w kosmetykach – dlaczego wzbudza kontrowersje?

Glicerynę wykorzystuje się w produkcji kosmetyków naturalnych. Brzmi kontrowersyjne? Niekoniecznie. W ostatnich latach pojawiło się wiele nieprawdziwych informacji na temat niekorzystnego wpływu gliceryny na naszą skórę. Dziś chcemy kilka kwestii “wyprostować”.

Gliceryna – co to jest?

Na początek kilka informacji z lekcji chemii. Gliceryna to alkohol trójwodorotlenowy (nazywany inaczej glicerolem lub gliceryną roślinną – występuje w owocach i warzywach, bardzo trudno znaleźć inne źródło jej występowania). Powstaje jako produkt uboczny w procesie powstawania mydła.

Uwaga!

W produkcji mydła naturalnego zwykle wykorzystuje się olej kokosowy lub rzepakowy (z niego właśnie pochodzi gliceryna, którą użyto do produkcji naturalnych kosmetyków marki Polemika. Trzeba jednak zaznaczyć, że często jednak są to też tłuszcze zwierzęce. W związku z tym, że producenci nie muszą oznaczać w składzie, jaki konkretnie rodzaj gliceryny został użyty do jego produkcji, może się zdarzyć, że niekoniecznie kupimy produkt naturalne. Jeśli nie znamy dobrze marki dostarczającej dany kosmetyk, lepiej dowiedzmy się o niej więcej.


Gliceryna ma gęstą konsystencję, jest bezbarwna, bezwonna, o słodkawym smaku. Bardzo dobrze rozpuszcza się w wodzie oraz w alkoholu. Możemy ją pozyskać na dwa sposoby:

  • Naturalnie – tłuszcz roślinny ulega zmydleniu (najczęściej jest to wspomniany już olej rzepakowy lub olej kokosowy).
  • Syntetycznie – z propylenu (gazowy węglowodan wytwarzany z benzyny).

Skąd bierze się popularność gliceryny?

  1. Chodzi przede wszystkim o jej szczególne właściwości nawilżające i zmiękczające skórę. Odpowiadają za to niewielkie cząsteczki, które skutecznie przenikają przez skórę, dostając się głębiej niż inne substancje.
  2. Jest higroskopijna, co oznacza, że posiada zdolność wiązania wody.
  3. Działa natłuszczająco.
  4. Przeciwdziała parowaniu wody z naskórka, dlatego często zwraca się uwagę na to, że ma właściwości podobne do kwasu hialuronowego.

Ponadto producenci doceniają, że gliceryna:

  • podnosi trwałość kosmetyku;
  • zapobiega jego wysychaniu;
  • pomaga w tworzeniu emulsji;

Czy gliceryna jest szkodliwa? Wszystko zależy od stężenia!

Czy gliceryna może działać zapychająco, wysuszając? Tak, ale… kluczowe jest stężenie tej substancji w składzie kosmetyku (jeśli będzie go za dużo, może powodować zbytnią lepkość). Po drugie może być to efekt wykorzystania gliceryny syntetycznej zamiast roślinnej.

Ważne!

W tym przypadku kluczowy wskaźnik to 20%. Jeżeli stężenie gliceryny wynosi poniżej  tej wartości, produkt, który ją zawiera zadziała na skórę pozytywnie: nawilży skórę i zatrzyma wodę w naskórku. Powyżej stężenia 20% skóra faktycznie może zacząć się przesuszać.

Gliceryna to nie Parafina

Gliceryna ma podobne właściwości do parafiny, dlatego często stawia się między tymi dwoma półproduktami znak równości. To błąd. Ostatnio pisaliśmy już, czym jest parafina. Gliceryna natomiast ma wpływ na nasz organizm obojętny. Tylko w bardzo nielicznych przypadkach uczula, objawiając się wysypką.

Szkodliwe składniki w kosmetykach cz.1 =>>>

W czym znajdziemy glicerynę?

  1. Kremy nawilżające (do ciała i twarzy) – gliceryna sprawia, że nawilżenie skóry może utrzymywać się nawet do 24 godzin od nałożenia. Skóra jest elastyczna, gładka.
  2. Kremy do rąk i stóp – zmiękcza zrogowaciałą skórę, łagodzi spierzchnięcia i podrażnienia.
  3. Kremy do cery dojrzałej.
  4. Kremy ochronne na zimę.
  5. Kosmetyki do włosów – pozytywnie wpływa zwłaszcza na włosy słabe, wypadające.

Gliceryna w kosmetykach naturalnych do twarzy Polemika

W ofercie naturalnych kosmetyków Polemika mamy m.in;

To produkty, które zawierają do 99,5% składników pochodzenia naturalnego. Zarówno nasz krem, jak i peeling – maska zawierają w swoim składzie 3% gliceryny roślinnej o jakości farmaceutycznej, którą znajdziecie na liście INCI. M.in. właśnie dzięki tej substancji krem ma właściwości łagodzące (np. podrażnienia, zaczerwienienia), przyspiesza regenerację uszkodzonej skóry, wygładza zmarszczki, zmiękcza naskórek i likwiduje zrogowacenia.

Kosmetyki naturalne Polemika

Sprawdź naturalne produkty Polemika (kliknij w obrazek)

Jak widać, gliceryna wykorzystywana w odpowiednich proporcjach, ma pozytywny wpływ na nasze ciało. Jesteśmy ciekawi, czy na co dzień wykorzystujecie kosmetyki, które mają w składzie tę “kontrowersyjną” substancję?

Przeczytaj też:

  1. Wybierz kosmetyki naturalne. Przekonaj się, jak szybko zobaczysz efekty =>>>
HN dla Polemika Kosmetyki Naturalne - 29.02.2020