Inspiracje i ciekawostki, O nas

Hydrofilność. Co to znaczy, że nasze masło jest hydrofilne?

Często podkreślamy, że nasze masło oczyszczające do twarzy ma właściwości hydrofilne. Co to znaczy, że nasze masło jest hydrofilne? Oznacza to po prostu, że jest “wodolubne”. Mówiąc precyzyjnie, hydrofilność to zdolność cząsteczek chemicznych do łączenia się z wodą.

Dlatego nasze masło oczyszczające doskonale nawilża twarz. Dzieje się tak, ponieważ substancje hydrofilowe zatrzymują wodę wewnątrz skóry. Dochodzi do procesu wiązania wodorowego, czego efektem jest zahamowanie procesu resorpcji.


Resorpcja (inaczej wchłanianie) to przenikanie substancji przez powierzchnię, W przypadku skóry może się to odbyć:

  • Drogą przezkomórkową – w ten sposób przedostają się  niewielkie cząsteczki;
  • Drogą międzykomórkową – czyli przez cement międzykomórkowy – to spoiwo, które odpowiada za szczelność warstwy rogowej, a więc za całą skórę;
  • Przez przydatki skórne – składniki (pomimo wielu przeszkód) mogą docierać tak aż do warstwy siateczkowatej skóry właściwej. Tą drogą mogą wnikać substancje hydrofilowe.

Od czego uzależniony jest proces resorpcji substancji aktywnych;

  • indywidualnych właściwości skóry,
  • czynników atmosferycznych,
  • kosmetyków i ich składu (ich bazy czy obecności związków czynnych).
hydrofilna emulsja oczyszczająca

Hydrofilne masło oczyszczające do twarzy Polemika – sprawdź (kliknij)

Celem działania wszystkich substancji nawilżających, jakie znajdziemy w produktach kosmetycznych, jest ochrona przed parowaniem wody z naskórka oraz wzmacnianie bariery hydrolipidowej skóry.

Warto dodać, że oprócz substancji hydrofilnych (na powierzchni naskórka i we wierzchnich jego warstwach), wyróżniamy jeszcze dwie grupy substancji nawilżających. W produktach kosmetycznych znajdziemy jeszcze:

  • Składniki o działaniu okluzyjnym, czyli hydrofobowym tworzącym na skórze warstwę, która uniemożliwia ucieczkę wody (to m.in. oleje mineralne, woski, pochodne silikonowe, euceryna).
  • Składniki, które modyfikują barierę ochronną skóry (np. ceramidy, cholesterol, kwasy tłuszczowe).

Lista substancji aktywnych (czynnych) w kosmetykach do nawilżania: gliceryna (glicerol), kolagen, kwasy owocowe, kwas hialuronowy, lanolina, lecytyna, miód, mocznik, olej jojoba, olej mineralny, pantenol, parafina, pochodne silikonu, sole mineralne, żółta wazelina, wosk pszczeli, woski roślinne, żelatyna.


Hydrofilność – co te informacje oznaczają w praktyce?

Produkty kosmetyczne należy dobierać uważnie i świadomie, czyli dostosowywać ich rodzaj do warunków pogodowych i aktualnej pory roku. Krem nawilżający na lato powinien chronić nas przed promieniowaniem UV. Z kolei kremy stosowane zimą powinny mieć w składzie dużo olejów i wosków, ale mało wody i gliceryny, które mogłyby prowadzić do pękania naczynek krwionośnych.

>> Sprawdź Antyoksydacyjny krem nawilżający do twarzy marki Polemika <<

Dobrze nawilżona skóra to piękna, pełna blasku twarz

Chyba śmiało można powiedzieć, że dla każdej z nas dbałość o odpowiednie nawilżenie skóry to podstawa właściwej pielęgnacji twarzy. Jeśli dopuścimy do tego, że nasza cera będzie miała za mało wody, twarz nabierze ziemistej barwy i niestety, będzie wyglądać starzej (czytaj dalej: Zielone kosmetyki naturalne receptą na wieczną młodość).

Każdego dnia wystawiamy się na działanie warunków atmosferycznych, które dodatkowo przesuszają naszą skórę. Dlatego tak ważne jest, żeby pamiętać o codziennym i dokładnym oczyszczaniu skóry rano i wieczorem oraz regularnym nakładaniu kremu nawilżającego. W ten sposób wspieramy naturalne mechanizmy, które odpowiadają za wiązanie wody w skórze.Dodatkowo, jeśli nasz preparat ma w składzie lipidy lub ceramidy, uszczelni komórki naskórka. Gliceryna natomiast (pisaliśmy o jej właściwościach w tym artykule) ze względu na to, że wiąże wodę, zapewnia skórze “komfort”.

Sposób użycia hydrofilnego masła Polemika

HN dla Polemika Kosmetyki Naturalne, 14.04.2020