Inspiracje i ciekawostki

Jak czuć wdzięczność wobec przyrody?

JAK CZUĆ WDZIĘCZNOŚĆ WOBEC PRZYRODY? NATURALNIE!

Wszyscy już powoli ośmielamy się oddychać z większą lekkością. Złagodzenie regulacji dotyczących koronawirusa to tylko jeden z czynników. A co jest podstawą tego podwyższonego nastroju? Bez względu na to, czy pozostajesz w domu, czy wystawiasz na zewnątrz zaledwie czubek nosa, w dodatku osłoniętego maseczką, czy też oddajesz się całkowicie działaniu wolnego powietrza – wiosna nas po prostu wypełnia. Wszędzie bucha niepohamowana zieleń, wpycha się przez okna zapach kwiatów, ptaki entuzjastycznie budzą nas o świcie. Oddając się temu wielozmysłowemu koncertowi dobrze jest się otworzyć świadomie na to, co nam daje natura.

ŁATWIEJ ŻYĆ WIOSNĄ

Niektórym ludziom „bycie w naturze” kojarzy się niemal wyłącznie z ekspozycją na pogryzienia komarów. Dla Polemiki i dla innych użytkowników kosmetyków naturalnych pielęgnacja twarzy i ciała zaczyna się od kontaktu z przyrodą. Może to być odświeżający umysł spacer przez pola, kojący zmysły szum drzew w parku albo uspokajający widok płynącej rzeki. Nie tylko, także dobre tło dla rytmu w czasie porannego biegu. Jeśli masz ochotę, możesz wejść dalej w tę przygodę, przypatrując się światu w mikroskali, jak wędrówce biedronki po źdźble, poprzez świadome odbieranie działania słońca i wiatru na twarzy, aż po zwykły-niezwykły zachwyt nad cudem życia. Czasem jesteśmy zbyt zmęczeni na jakiekolwiek refleksje i po prostu tam jesteśmy.

ZATRZYMYWANIE CHWIL

Ponieważ kusi, żeby ten czas jakoś zatrzymać w nas, żeby ten spokój nie wyparował w zetknięciu ze zwykłym rytmem życia i pracy, proponujemy zbudowanie sobie codziennych małych rytuałów przedłużających ten stan harmonii. Przydatne, gdy będziemy znów zmuszeni do pozostania w domach. Zrób w czasie spaceru jedno zdjęcie i wracaj do niego na dłuższy moment, zastanawiając się, co cię wtedy urzekło i próbując odtworzyć tę scenę z życia przyrody. Zabierz z wyprawy kamyk, listek lub nawet patyk, tak, jak to robią dzieci. Coś małego, co nie uszczupli zasobów naturalnych. Śmieszne? Wcale nie! Fizycznie trzymając je w ręce w chwilach gorszego samopoczucia odnawiamy kontakt z tamtą chwilą, wracając pamięcią do źródła spokoju. Tego można się nauczyć. I z tego nie należy kpić.

NATURALNE KOSMETYKI OTWIERAJĄ NA ŚWIAT

Ale jest jeszcze jedna metoda. W czasie codziennego oczyszczania twarzy i nakładania kosmetyków, o których wiesz, że niemal w całości mają roślinny skład, poddajesz się ich dobroczynnemu działaniu także w planie psychicznym. Z czułością nakładaj krem, doświadczając w ten sposób bezpośredniego działania natury na wygląd Twojej skóry, tak jak przebywanie w zieleni oddziałuje holistycznie na Twój organizm. To nie tylko przypomnienie, gdzie i jak żyjemy, ale podziękowanie naturze za to, co nam daje i świadome, z wdzięcznością, korzystanie z jej darów. Cieszymy się, że możemy mieć ten skromny udział w twojej, w naszej wędrówce pod ręką z Ziemią. Nie tylko wiosną!

DGL dla Polemika Kosmetyki Naturalne, 30.04.2020