Inspiracje i ciekawostki

Krem do rąk – jakie składniki powinien zawierać?

Pielęgnacja twarzy stanowi ważną część codziennych rytuałów. Twarz jest naszą wizytówką – jest nieustannie na widoku i dlatego zależy nam na jej pięknym wyglądzie. A co z resztą skóry ? Nasze dłonie są tak samo, o ile nie bardziej, narażone na czynniki zewnętrzne. Odsłonięta skóra jest podatna na działanie wiatru, promieniowania UV, zanieczyszczeń powietrza, a w przypadku dłoni również detergentów, bakterii, środków do dezynfekcji czy urazów mechanicznych.

Skóra dłoni jest miejscem, zaraz obok okolicy oka i szyi, które starzeje się najszybciej.  Z czego to wynika? Powierzchnia dłoni jest nieustannie wysuszana i podrażniana. A skóra sucha to skóra, która szybciej się starzeje. Omawiana okolica zawiera dużo gruczołów potowych, a bardzo mało łojowych, co dodatkowo wpływa na jej skłonność do wysuszania. Dłonie są naszą wizytówką i zasługują na specjalne traktowanie oraz dopasowaną do ich potrzeb pielęgnację.

Regularna troska przynosi efekty długofalowe. Systematyczne dbanie o skórę, niezależnie od pory roku, wydaje się zupełnie normalne w przypadku skóry twarzy. Dlaczego nie pielęgnujemy dłoni cały rok, skoro otrzymują one tak wiele bodźców ze świata zewnętrznego? Odpowiednio zadbana skóra odwdzięczy nam się w okresie zimowym – będzie mniej skłonna do przesuszenia oraz wraz z upływem czasu – będzie się wolniej starzeć.


Jak prawidłowo dbać o skórę dłoni?

  1. Warto wziąć pod lupę codzienne aktywności – zacząć sprzątać i myć naczynia w rękawiczkach. Codzienny kontakt z detergentami to zbędny test wytrzymałości delikatnej powierzchni dłoni. Środki powierzchniowo-czynne, z których korzystamy przy obowiązkach domowych, bardzo wysuszają skórę i prowadzą do jej uszkodzenia, a nawet pękania.

    2. W okresie zimowym warto pamiętać o rękawiczkach, a  latem o kremie z filtrem. Zimą skóra jest jeszcze bardziej narażona na czynniki zewnętrzne. Wiatr i mróz osłabiają jej wrażliwe struktury, doprowadzając do ekstremalnego wysuszenia, podrażnienia, a nawet pękania. Rękawiczki stanowią skuteczną barierę przed światem zewnętrznym.
    Latem, aby chronić skórę przed fotostarzeniem (starzeniem wynikającym z uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV) należy pamiętać o nakładaniu kremu z filtrem na grzbiety dłoni, szczególnie podczas jazdy rowerem czy autem, bo właśnie wtedy są wystawione na działanie słońca.

 

3. Warto pamiętać o nawyku nakładania kremu zaraz po umyciu dłoni. Kosmetyki do mycia dłoni niestety oprócz usuwania brudu i tłuszczu z powierzchni dłoni, usuwają również cenne lipidowe struktury skóry. Wpływa to na jej rozszczelnienie i zwiększoną utratę wody oraz nawilżenia. Aby uzupełnić ubytki w skórze, warto sięgnąć po bogaty krem do rąk. Co zrobić, żeby ten nawyk wszedł w krew? Krem postaw nie tylko obok mydła do rąk, ale też w sypialni – przed nocną regeneracją wesprzyj swoja skórę i obficie posmaruj ją regenerującym kremem.

Krem do rąk – jakie składniki powinien zawierać?

Idealny produkt do pielęgnacji dłoni powinien zawierać składniki, które uszczelniają naskórek, wypełniają przestrzenie między komórkami i w ten sposób zapobiegają parowaniu wody. Takim działaniem charakteryzują się ceramidy, cząsteczki naturalnie występujące w skórze, stanowiące jej “cement”.

Ceramidy zapobiegną parowaniu wody, warto więc jeszcze dodać składnik nawilżający, który będzie wiązał wodę w naskórku. Może być to betaina i kwas hialuronowy. Kwas hialuronowy, z racji różnej wielkości cząsteczek, wiąże wodę i nawilża skórę na wielu poziomach i odżywia ją na różnych głębokościach skóry, nie tylko na powierzchni. Z kolei betaina działa silnie nawilżająco i ochronnie.

Skwalan to kolejny składnik naturalnie występujący w skórze. Regeneruje on barierę hydrolipidową, zabezpiecza skórę przed parowaniem wody, podrażnieniami i nadaje skórze miękkości oraz elastyczności.

Nawilżenie to jednak nie wszystko. Aby utrzymać skórę w zdrowiu, elastyczną i miękką, należy ją nieco natłuścić. Tutaj mamy szereg substancji, które uzupełniają naturalnie występujące lipidy. Są jednak składniki wyjątkowe, które oprócz właściwości uszczelniających, zabezpieczających, pełnią także różne inne funkcje. Na przykład masło Shea ma właściwości kojące, regenerujące i zmniejszające podrażnienia. Poza właściwościami nawilżającymi, działa również przeciwzapalnie.

Olej z nasion czarnej porzeczki to dodatkowe bogactwo antyoksydantów. Chroni naszą skórę przed wolnymi rodnikami, smogiem i innymi zanieczyszczeniami z powietrza. Zmniejsza zaczerwienienie i podrażnienie skóry.

Mało popularny składnik – olej Tamanu – to skarbnica kwasów omega 3, które działają przeciwzapalnie, uszczelniająco, gojąco i przeciwutleniająco.

Warto również przyjrzeć się składnikom niestandardowym, takim jak różne ekstrakty roślinne, które będą przyspieszać procesy gojenia się skóry. To szczególnie przydatne w przypadku trudnej skóry dłoni. Tego typu składnikiem jest zioło ajurwedyjskie Swertia Chirata, które pogrubia skórę zapobiegając dalszym uszkodzeniom. Z kolei ekstrakt z alg morskich regeneruje barierę hydrolipidową i redukuje stany zapalne.

Często na dłoniach czujemy pieczenie i ekstremalne wysuszenie. Odpowiedzią na taki stan rzeczy jest alantoina. Jej łagodzące właściwości przynoszą uczucie ukojenia i komfort na skórze. Z kolei wosk candellila pozostawia na skórze ochronny, nietłusty film, który zabezpiecza ją przed kolejnymi czynnikami mechanicznymi.

Kolejnym wyjątkowym składnikiem, na który warto zwrócić uwagę, jest ferment bakterii ekstremofilnych, które żyją w ekstremalnych warunkach. Nawilża, przynosi ukojenie, przyspiesza regenerację naskórka i zwiększa elastyczność.

Podsumowując wybór kremu do rąk nie powinien być przypadkowy. Warto dobrać krem, który nie tylko będzie miał składniki natłuszczające, ale również regenerujące, przynoszące ukojenie i działające przeciwzapalnie.
Wszystkie je znajdziesz w naszym najnowszym produkcie – Regenerującym kremie do rąk i paznokci, który działa nawilżająco, regenerująco oraz zmniejsza negatywne odczucia przesuszonej skóry. Mimo takiego bogactwa składników aktywnych krem jest lekki i nie pozostawia uczucia tłustości.