Większość z nas bez problemu wymieni kilka kremów, które stosuje do pielęgnacji skóry twarzy. W przypadku kremu na okolicę oka sprawa wygląda nieco inaczej. Często bagatelizujemy potrzeby tego obszaru i pomijamy jego pielęgnację lub stosujemy produkty przypadkowe czy dedykowane do pielęgnacji twarzy.
Dlaczego powinniśmy mieć oddzielny krem na okolicę oka?
Skóra okolicy oka jest wyjątkowym obszarem, który wymaga specjalnego traktowania.
Produkty przeznaczone do tej okolicy zawierają składniki o niższym ryzyku podrażnienia i alergii. Są one dodatkowo badane pod tym kątem i mają większą czystość mikrobiologiczną.
Zawierają składniki specjalne, które nie znajdują się w kremach do twarzy. Są to na przykład składniki redukujące opuchliznę, cienie pod oczami czy nadmierną suchość.
Czym różni się skóra okolicy oka od reszty twarzy ?
Przede wszystkim jest znacznie cieńsza, zawiera mniejszą ilość kolagenu i elastyny, przez co jest jednym z pierwszych obszarów, na którym widać objawy starzenia.
Zawiera małą ilość gruczołów łojowych, co skutkuje większą skłonnością do utraty nawilżenia.
W tej okolicy występuje niewielka ilość tkanki podskórnej, zmniejszona ilość rzędów komórek skóry oraz płytkie unaczynienie, co objawia się skłonnością do zasinień.
Dodatkowo, ze względu na anatomiczną budowę tej okolicy, często dochodzi do opuchlizny, która jest efektem zastojów wodnych i limfatycznych.
Jak zacząć prawidłową pielęgnację skóry wokół oczu?
Codzienna pielęgnacja powinna być wdrożona jak najszybciej, najlepiej jeszcze przed pojawieniem się pierwszych oznak starzenia. Ta delikatna okolica wymaga codziennego nawilżenia, regeneracji oraz delikatnej stymulacji.
Już zaczynając od demakijażu, powinniśmy obchodzić się z okolicą oczu jak najbardziej delikatnie. Warto wybrać taki produkt do demakijażu, który nie wymaga użycia wacików, jak np. masło, olejek, czy mleczko. Demakijaż za pomocą wacików kosmetycznych często kończy się podrażnieniem, dodatkowo wacikiem znacznie łatwiej jest naciągnąć delikatną skórę. Gdy wykonujemy demakijaż własnymi dłońmi, cały proces jest znacznie bardziej łagodny.
Co powinien mieć w składzie krem?
Idealny krem na okolicę oka powinien zawierać:
-składniki nawilżające i utrzymujące wodę, takie jak: kwas hialuronowy, trehaloza, masła (np. kakaowe, shea), delikatne oleje (np. ze słodkich migdałów, z bawełny), ceramidy
– antyoksydanty, które ochronią delikatną skórę przed wolnymi rodnikami znajdującymi się w zanieczyszczonym powietrzu: witamina E, ekstrakty roślinne np. z zielonej herbaty (która jest znana z dużej ilości antyoksydantów) czy z alg
-składniki, które zadziałają na defekty okolicy oka: kofeina (zmniejszy zasinienie, poprawi przepływ krwi, zadziała ujędrniająco i napinająco), ekstrakty np. z jeżówki (stymuluje produkcję kolagenu, działa napinająco, często jej działanie jest porównywane do toksyny botulinowej), z algi (zmniejsza cienie pod oczami, stymuluje produkcję kolagenu), hesperydyna (przeciwdziała opuchnięciom, poprawia koloryt skóry), arnika, kasztanowiec.
Jak prawidłowo aplikować krem na okolicę oka?
Pobieramy niewielką ilość kremu, rozprowadzamy ją pomiędzy dwa serdeczne palce, a następnie delikatnie aplikujemy na okolicę oka z zachowaniem odstępu od rzęs. Jeśli nie wiesz gdzie dokładnie aplikować krem, poruszaj się po kości, którą wyczujesz na granicy oczodołu. Przy okazji warto wykonać delikatny masaż tej okolicy, aby usprawnić wchłanianie składników oraz przepływ krwi i limfy.
Jak często stosować?
Najlepiej dwa razy dziennie. Antyoksydanty zawarte w przeciwzmarszczkowym kremie pod oczy Polemika ochronią twoją skórę w ciągu dnia przed smogiem, zanieczyszczeniami, wolnymi rodnikami. Składniki aktywne natomiast wspomogą regenerację nocną.
Pamiętaj, że zarówno w pielęgnacji oczu, jak i całej twarzy najważniejsza jest regularność i systematyczność. Dobrze dobrana, codzienna pielęgnacja zapewni ci pożądane efekty, ale również spowolni proces starzenia, za co podziękujesz sobie w przyszłości.