Kwas hialuronowy stał się bardzo popularnym składnikiem i można znaleźć go w wielu kosmetykach. Jego nazewnictwo może być mylące, bo kwasem jest tylko z nazwy. Tak naprawdę to wielocukier. Nie wykazuje właściwości drażniących czy złuszczających, a nawilżające, przeciwzmarszczkowe, antyoksydacyjne i wiele innych. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać około 250 cząsteczek wody! Dodatkowe właściwości są zależne od jego rodzaju, a konkretnie – wielkości cząsteczki.
Rodzaje kwasu hialuronowego
Kwas hialuronowy jest polimerem, czyli upraszczając – łańcuchem tych samych składowych, połączonych ze sobą w różnych ilościach. Dlatego jego rodzaje możemy podzielić ze względu na wielkość cząsteczki: wysokocząsteczkowy, niskocząsteczkowy i oligocząsteczkowy (ultra niskocząsteczkowy).
Kwas hialuronowy wysokocząsteczkowy
Ze względu na swoją dużą masę nie wnika w skórę, ponieważ jest większy niż przestrzenie komórkowe. Pozostaje na powierzchni skóry jako ochronny film, zmniejszając ryzyko podrażnień czy kontaktu z czynnikami drażniącymi. Redukuje odparowywanie wody przez naskórek, daje efekt natychmiastowego wygładzenia i napięcia skóry oraz zwiększa stopień przenikania innych substancji w głąb skóry. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i immunosupresyjnie. Jego efekt jednak trwa tak długo, ile pozostaje na skórze – czyli do najbliższego mycia.
Kwas hialuronowy niskocząsteczkowy
W przeciwieństwie do wysokocząsteczkowego, ma on krótszy łańcuch i niższą masę, dzięki czemu wykazuje zdolność do przenikania warstwy rogowej naskórka. Nawilża głębsze warstwy naskórka i zwiększa jego elastyczność oraz przenikanie innych składników. W jego obecności, komórki warstwy rogowej lekko pęcznieją, co daje efekt napięcia i wygładzenia skóry.
Kwas hialuronowy oligocząsteczkowy (ultra niskocząsteczkowy)
Jest to najmniejsza forma kwasu hialuronowego. Ma zdolność przenikania aż do skóry właściwej. Zapewnia efekt długotrwałego nawilżenia, nawet po umyciu skóry. Wspomaga naprawę uszkodzonych komórek, poprawia elastyczność skóry oraz jej grubość – wpływa na syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, spłyca zmarszczki.
Który rodzaj jest najlepszy ?
Najlepsze jest połączenie każdego z rodzajów. Synergia działania da nam najskuteczniejszy i najtrwalszy efekt.
Jak używać kwasu hialuronowego ?
Jest to składnik, który da nam wiele korzyści zarówno w pielęgnacji porannej, jak i wieczornej. Cera sucha i dojrzała w szczególności doceni jego właściwości o poranku. Pod wpływem kosmetyku z kwasem hialuronowym, komórki naskórka lekko pęcznieją, dając efekt napięcia i wygładzenia skóry. Przynosi to również korzyści wizualne i dobrze współgra z makijażem.
Jaki produkt wybrać?
Mimo wspaniałych właściwości kwasu hialuronowego, nie ma sensu używać produktów, które mają w składzie tylko kwas hialuronowy. Jest on humektantem, więc owszem, zwiąże wodę, natomiast bez obecności emolientów ta woda bardzo szybko wyparuje, dając efekt odwrotny do zamierzonego. Najefektywniej będzie on działał w kosmetykach o różnorodnym składzie, zawierających zarówno substancje wiążące wodę, jak i te okluzyjne, emolienty – przytrzymujące wodę na skórze.
W którym kosmetyku znajdę kwas hialuronowy?
W naszym kremie pod oczy, toniku, antyoksydacyjnym kremie oraz masce. Cenimy sobie właściwości tego składnika i wykorzystujemy każdą wielkość cząsteczki, aby uzyskać jak najlepszy efekt pielęgnacyjny.