Inspiracje i ciekawostki

Matcha – dlaczego warto ją włączyć do codziennej pielęgnacji?

Matcha to sproszkowana odmiana japońskiej zielonej herbaty (Camellia sinensis) z odmiany Tencha. Dzięki specjalnej metodzie uprawy jest bogata w związki antyoksydacyjne. Zgodnie z tradycyjną metodą, przez większość okresu wegetacji krzewy herbaciane są przykrywane bambusowymi matami w celu zacienienia liści przed nadmiernym i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. W trakcie tego procesu rośliny są w stanie wyprodukować większe ilości aminokwasów i związków bioaktywnych, w tym chlorofilu i teaniny. Są one odpowiedzialne za niepowtarzalny i charakterystyczny smak oraz intensywny kolor matchy. W rezultacie matcha jest ceniona za swoją jakość i wysoką zawartość związków prozdrowotnych. Dlaczego warto wykorzystywać ją nie tylko przemyśle spożywczym, ale również jako cenny składnik kosmetyków?

Jakie korzyści pielęgnacyjne wynikają z obecności wyjątkowych, naturalnych składników? 

Matcha kryje w sobie niezwykłe bogactwo składników, które mają realny wpływ na kondycję skóry. Lista jest długa, ale warto pochylić się nad każdym punktem. Niezwykłe działanie antyoksydacyjne i prozdrowotne to argumenty, które zachęcają, aby wdrożyć Matchę do codziennej pielęgnacji.

Po pierwsze polifenole  (inaczej katechiny) to roślinne związki o działaniu antyoksydacyjnym np. EGCG, ECG, EGC. Stanowią aż 30% suchej masy Matchy.
Katechiny neutralizują wolne rodniki, które mają zdolność do uszkadzania struktur skóry, przyspieszają starzenie skóry i zwiększają ryzyko powstawania przebarwień. Katechiny zwiększają także aktywność detoksykacyjną enzymów w tym peroksydazy glutationowej, katalazy i reduktazy glutationowej. Badania naukowe potwierdzają, że mają większą zdolność antyoksydacyjną niż glutation, witamina C i flawonoidy, co świadczy o ich kluczowej roli w detoksykacji i antyoksydacji.

Na liście znajduje się także kofeina, która ma udowodnione działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Dodatkowo delikatnie pobudza, przyspiesza metabolizm i mikrokrążenie skóry. Sprawia, że skóra jest lepiej odżywiona, zyskuje zdrowszy koloryt i rozświetlenie, a cienie zostają zmniejszone. Świetnie się sprawdza w przypadku skór dojrzałych i zmęczonych.

Musimy wspomnieć także o kwasach fenolowych, które są roślinnymi metabolitami wtórnymi. Charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym. Istnieją również doniesienia, że ​​hamują wzrost komórek rakowych. Dodatkowo zmniejszają aktywność enzymu tyrozynazy, który uczestniczy w procesie powstawania przebarwień.

Z kolei rutyna jest związkiem polifenolowym i silnym przeciwutleniaczem. Jej połączenie z kwasem askorbinowym może nasilać ochronne działanie obu substancji, wzmacniając naczynia krwionośne. Ma działanie przeciwutleniające, stwarza możliwości zapobiegania stanom zapalnym i stanom uszkodzeń wolnorodnikowych.

Nie można zapomnieć o kwercetynie, która jest substancją fitochemiczną o działaniu przeciwutleniającym i neuroprotekcyjnym. Co więcej, połączenie kwercetyny z wcześniej wspomnianym EGCG może nasilać działanie przeciwrakowe obu składników.

Dobrze znana witamina C to jeden z najlepiej przebadanych antyoksydantów w świecie kosmetycznym. Ma działanie antyoksydacyjne, rozświetlające, niwelujące przebarwienia. Działa wzmacniająco na naczynia krwionośne oraz uczestniczy w produkcji kolagenu.

A skoro mowa o witaminach – musimy poświęcić chwilę witaminie K, która wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych. Jej obecność wpływa na poprawę kolorytu skóry właśnie w przypadku rozszerzonych i pękających naczyń krwionośnych. Jest także polecana do pielęgnacji skóry osób starszych, które borykają się ze skłonnościami do tworzenia się drobnych siniaków i wylewów. Co więcej, zadba o cery zniszczone w wyniku intensywnego opalania się.

Za wyjątkowy kolor Matchy odpowiada Chlorofil. Oprócz walorów estetycznych zapenia on antyoksydację oraz działanie przeciwzapalne.

Tak wiele antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych składników, które zawiera Matcha, powoduje, że staje się ona idealnym składnikiem pielęgnacji w naszym zanieczyszczonym i mało przyjaznym środowisku. Matcha w kosmetykach świetnie sprawdzi się u osób, które dużo przebywają w pomieszczeniach zamkniętych, klimatyzowanych oraz przed ekranem komputera. Pokochają ją również skóry dojrzałe, skłonne do nierównomiernego kolorytu, ziemiste, wymagające rozświetlenia i prewencji przeciwstarzeniowej.  Zapobiegnie ona uszkodzeniom wolnorodnikowym, rozświetli skórę i znacząco spowolni procesy starzenia. Warto wykorzystać wyjątkowe działanie Matchy i wdrożyć ją w poranną pielęgnację, aby chroniła naszą skórę w ciągu dnia. Sprawdzi się także wieczorem – przyspieszy procesy regeneracji, będzie działać przeciwzapalnie i rozświetlająco.