Inspiracje i ciekawostki

Menopauza. Jakie składniki aktywne pozwolą zatrzymać młodość?

Menopauza to naturalny i fizjologiczny proces zachodzący w organizmie kobiety. Zmiany hormonalne występujące w jej wyniku obejmują nie tylko wahania nastrojów czy uderzenia gorąca. Mają one również bardzo duży wpływ na stan skóry. Dziś porozmawiamy o tym, co można zrobić, żeby zatroszczyć się o siebie w tym sezonie życia i jak naturalnie pielęgnować swoją cerę w okresie przekwitania.

Menopauza – jakie zmiany zachodzą w ciele kobiety?


W okresie klimakterium w organizmie kobiety dochodzi do mocnego obniżenia poziomu estrogenów – żeńskich hormonów płciowych. W ten sposób ciało w naturalny sposób blokuje możliwość zajścia w ciążę w pewnym wieku. Należy jednak pamiętać, że estrogeny to nie tylko hormony płodności, ale również młodości i pięknej skóry.

W wyniku zmian hormonalnych dochodzi do wielu zmian w skórze. Następuje pogrubienie warstwy rogowej naskórka (martwa część skóry), co skutkuje zwiększeniem szorstkości skóry i  utratą wody. Skóra wygląda na szarą, matową i zmęczoną. Z kolei skóra właściwa, w której znajduje się kolagen i elastyna – ulega znacznemu ścieńczeniu. Rusztowanie naszej skóry robi się coraz bardziej cienkie i wiotkie, dlatego wiele kobiet po ok. 6 miesiącach od ostatniej miesiączki zauważa duży spadek jędrności i nawilżenia. Możemy wtedy zauważyć, że skóra wygląda na znacznie starszą niż w poprzednich miesiącach, a jej wygląd uległ nagłemu i znacznemu pogorszeniu.

Menopauza często kojarzy nam się z nagłymi uderzeniami gorąca. Nie pozostaje to bez wpływu na skórę. Częste i nagłe rozszerzenie naczyń krwionośnych w skórze może skutkować pojawieniem się utrwalonych naczynek (teleangiektazji), a nawet trądziku różowatego. W tym okresie kobiety bardzo często zauważają, że muszą być ostrożne i zachowawcze przy doborze pielęgnacji. Skóra, ze względu na większą skłonność do rumienia oraz ścieńczenie skóry, staje się bardziej reaktywna. Wcześniejsze, z powodzeniem stosowane składniki aktywne, teraz mogą wywołać podrażnienia, świąd i wysypkę.

Trądzik to domena wieku młodego? Niestety nie. Podczas przekwitania, z racji spadku ilości estrogenów, zaczynają dominować androgeny (tzw. męskie hormony płciowe). Ich dominacja może skutkować nasileniem wydzielania sebum, a nawet powstawaniem zmian trądzikowych. Trądzik w tym wieku jest trudniejszy do leczenia, ponieważ skóra jest bardziej wrażliwa i reaktywna. Nie możemy zadziałać mocno drażniąco i złuszczająco. Z taką skórą należy obchodzić się bardzo delikatnie. Dodatkowo, z racji dominacji hormonów męskich, na skórze można zauważyć ciemnienie włosków w okolicy wąsika, żuchwy czy policzków. Jest to jak najbardziej naturalne i powszechne – wynika ze zmian hormonalnych.

Zmiany w okresie menopauzy wpływają również na koloryt skóry. Oprócz tego, że skóra staje się bardziej szara i mniej lśniąca, to melanocyty (czyli komórki z pigmentem skórnym) zaczynają zbierać się w grupy, dając widoczne na powierzchni skóry przebarwienia – w miejscach, w których się grupują oraz odbarwienia – w miejscach, z których znikają.


Zatrzymać młodość – jakie składniki aktywne mogą w tym pomóc?


Przede wszystkim należy skupić się na nawilżeniu i odbudowie skóry. Warto szukać kosmetyków, który zawierają kwas hialuronowy czy trehalozę, które wiążą wodę i utrzymują nawilżenie w skórze. Kwas hialuronowy można znaleźć w wielu kosmetykach, warto jednak sięgnąć po taki, który zawiera kwas hialuronowy o różnej wielkości cząsteczek. Cząsteczki mniejsze wnikną głębiej w skórę, zapewniając nawilżenie na głębszych poziomach, a większe cząsteczki utrzymują nawilżenie w powierzchownych partiach skóry. Taka różnorodność cząsteczek zapewnia optymalne i pełne nawilżenie. Tego typu kwas hialuronowy znajdziesz np. w naszym multifunkcyjnym serum, przeciwstarzeniowym kremie pod oczy czy Antyoksydacyjnym kremie nawilżającym.
A skoro mowa o antyoksydantach, warto zadbać o to, aby skóra była dobrze chroniona przed wolnymi rodnikami, promieniowaniem UV, smogiem czy zanieczyszczeniami powietrza. Antyoksydanty to składniki, które łączą się z cząsteczkami niszczącymi naszą skórę i neutralizują je. Wszystkie nasze kosmetyki są w dużej mierze oparte na antyoksydantach. To właśnie antyoksydanty, takie jak np. Matcha to klucz do długotrwałej młodości. Dlatego znajdziesz je w każdym naszym produkcie.

Zmiany hormonalne i tendencja do powstawania przebarwień i odbarwień, to tak naprawdę sygnał, aby poszukać składników o działaniu wyrównującym koloryt, rozjaśniającym i rozświetlającym. Jeśli odpowiednio wcześnie zaczniemy stosować składniki regulujące pigmentację skóry, tym większa szansa, że nie będziemy musiały borykać się z przebarwieniami. Jakich składników należy szukać? Niacynamidu, witaminy C lub ekstraktu z kanadyjskiej sosny białej, które znajdziesz w multifunkcyjnym serum.


Czym skorupka za młodu…


Okres menopauzy to czas, w którym ponosimy konsekwencje prawidłowego lub nieprawidłowego dbania o skórę. To właśnie wtedy najbardziej widoczne stają się objawy uszkodzeń skóry wywołane promieniowaniem UV czy ignorowania potrzeb skóry, takich jak nawilżenie czy stymulacja.

Jak pielęgnować skórę jako 20, 30 latka, aby w okresie menopauzy cieszyć się zadbaną i piękną skórą?

  1. Chroń skórę przed słońcem. Promieniowanie UV niszczy struktury kolagenu i elastyny. Osłabia ich włókna, prowadząc do utraty jędrności i owalu twarzy.
  2. Nawilżaj. Każda skóra wymaga nawilżenia. Zarówno sucha, jak i tłusta. Organizm składa się w dużej mierze z wody i to w środowisku wodnym odbywają się wszelkie procesy metaboliczne. Odwodnienie skóry to nie tylko spowolnienie procesów regeneracji czy naprawy, ale przede wszystkim skóra odwodniona to skóra mało elastyczna. Gdy komórki naskórka są napęczniałe wodą – nasza skóra staje się napięta i elastyczna.
  3. Stymuluj. Pobudzaj swoją skórę do przebudowy. Dawaj jej sygnały. Wprowadź do pielęgnacji kosmetyki np. z ekstraktem z szarotki alpejskiej (Antyoksydacyjny krem nawilżający), witaminą C w formie tetraizopalmitynianu askorbylu, która uczestniczy w syntezie kolagenu (multifunkcyjne serum), Niacynamidem, który stymuluje skórę do produkcji ceramidów i uszczelniania naskórka (multifunkcyjne serum). 

Zadbaj o swoją skórę dziś, dobierając kosmetyki o różnorodnych, wartościowych składnikach. Małe zmiany i przemyślana pielęgnacja to inwestycja, za którą będziesz sobie wdzięczna.