Oblicza kobiecości

Oblicza kobiecości #3: Lupa Kosmetyczna

Magdalena Kinga Marciniak – autorka portalu Lupa Kosmetyczna. Absolwentka Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej (specjalność: technologia związków biologicznie czynnych i kosmetyków). Zasiada w Radzie Nadzorczej firmy farmaceutycznej oraz Radzie Programowej czasopisma branżowego „Przemysł Kosmetyczny”. 

To tylko kilka faktów z jej życia. Przestudiowanie jej życiorysu nie pozostawia wątpliwości – kompetencje i doświadczenie pozwalają Kindze bardzo precyzyjnie przeglądać kosmetyki pod lupą. 

 

Kinga, Twój życiorys jest naprawdę imponujący. Jak właściwie rozpoczęłaś swoją przygodę z kosmetykami? Co wzbudziło Twoją największą ciekawość? 

Przygodę z produktami kosmetycznymi rozpoczęłam podczas studiów na Wydziale Chemii Politechniki Warszawskiej (specjalność: technologia związków biologicznie czynnych i kosmetyków). Miałam niesamowitych wykładowców, którzy dzielili się ogromną wiedzą i na dłużej zarazili mnie tą tematyką. Jestem im bardzo za to wdzięczna. 

Kolejnym krokiem był pomysł na portal kosmetyczny www.lupakosmetyczna.pl. Motywacją były… moje koleżanki. Często dzwoniły do mnie sprzed drogeryjnej półki. Trzymając konkretny kosmetyk w ręce, czytały mi do słuchawki jego skład i prosiły o opinię. Wiele koleżanek zadawało mi pytania: Który kosmetyk jest dobry dla mnie? Co wybrać z ogromu produktów na rynku? Czy droższe kosmetyki faktycznie są lepsze? Stwierdziłam więc, że muszę wziąć sprawę w swoje ręce i stworzyć narzędzie, które posłuży nie tylko znajomym, ale wszystkim zainteresowanym.

 

Nie pozostaje mi nic innego, jak podziękować w imieniu zainteresowanych. Czy obserwując rynek kosmetyczny nie kusi Cię, żeby opracować własny produkt?

Ciekawe pytanie i muszę przyznać, że nie myślałam o tym. Może dlatego, że jest dużo dobrych produktów kosmetycznych i naprawdę jest w czym wybierać. 

 

Jestem pewna, że znalazłoby się miejsce na coś nowego, ale nie namawiam! Czy świadomość składów sprawiła, że mocno zmieniła się Twoja pielęgnacja? 

Och tak. Przed studiowaniem technologii związków biologicznie czynnych i kosmetyków, bardzo ufałam reklamom. Wierzyłam, że kosmetyki, które sprawdziły się u mojej koleżanki, będą dobre także dla mnie. 

Teraz jestem świadoma, że pielęgnacja jest ważna i należy ją dopasować do rodzaju cery. A kosmetyki, które sprawdziły się u mojej koleżanki mogą nie być odpowiednie dla mnie. Dlatego stworzyłam aplikację “lupa kosmetyczna”, która za pomocą sztucznej inteligencji ocenia rodzaj cery i proponuje listę odpowiednich kosmetyków. Poza tym potrafi „rozszyfrować” skład danego kosmetyku, a także sprawdza jego składniki pod kątem surowców polecanych i niepolecanych. Analizuje również pochodzenie składów z podziałem na naturalne, syntetyczne, zwierzęce. Dodatkowo będąc w sklepie można zrobić zdjęcie skanu kodu, a aplikacja rozszyfruje skład danego kosmetyku oraz określi czy jest odpowiedni dla Twojej cery. Jeśli w bazie nie ma kodu kosmetyku, można zrobić zdjęcie INCI (składników) i dowiedzieć się, co jest w produkcie kosmetycznym. 

Antyoksydacyjny krem nawilżający matcha care Polemika

Antyoksydacyjny krem nawilżający Polemika – kliknij

Brzmi niesamowicie! Obowiązkowo pobieram aplikację na telefon!

Biorąc pod uwagę fakt, że jesteś mocno zaangażowana w kosmetyczny świat, zastanawia mnie czy mierzysz się ze stereotypowym podejściem do kobiet, które zajmują się branżą beauty? 

Czy pytasz mnie o to, że to taki babski temat te kosmetyki? Odpowiedź jest zaskakująca, bo często o dobór kosmetyków pytają mężczyźni i oni też chcą dbać o siebie i dobierać dla siebie odpowiednie produkty kosmetyczne.

Dobrze to słyszeć. To tylko znak, że zmiany na rynku kosmetycznym są naprawdę duże i zmierza to w dobrą stronę. Nareszcie! 

Muszę przy okazji zapytać o social media. Czym jest dla Ciebie Instagram? Miejscem inspiracji? Przestrzenią do dzielenia się wiedzą? 

Kilka lat temu nikt nie wiedział czym są social media, a teraz każdy z nas korzysta z tych narzędzi. Dla mnie jest to forma dotarcia do moich odbiorców i platforma do dzielenia się wiedzą. Cieszą mnie komentarze i wiadomości otrzymywane od moich obserwujących. To jest takie paliwo dla mnie.  

Niedawno rozpoczęłam współpracę z niesamowitymi dziewczynami, które zostały ambasadorkami Lupy Kosmetycznej: Mojecarmelove (Agata Śmietana); Kosmetolog – BeautyCoach (Maja Sędziwa-Pachnik)kosmetolog Marta Majszyk-Świątek. Teraz wspólnie tworzymy szersze spojrzenie na kosmetyki.

Znamy dziewczyny. Jestem pewna, że z takim teamem daleko zajdziesz! Na koniec, zdradź proszę, jakie masz plany na najbliższą przyszłość. 

Plany na przyszłość to dalsze i konsekwentne szerzenie wiedzy kosmetycznej na cały świat. Dodatkowo bliska współpraca z moimi cudownymi ambasadorkami i robienie fajnych projektów, o których niedługo opowiemy więcej. 

 

Kingę możecie obserwować zarówno w social mediach, jak i zaglądając na jej stronę www.lupakosmetyczna.pl

Dawka merytorycznej wiedzy gwarantowana! 

 

Dodaj komentarz