Inspiracje i ciekawostki

Pielęgnacja cery suchej od A do Z

Swędzenie, dyskomfort, uczucie ściągnięcia. Codzienne funkcjonowanie z suchą cerą nie jest niczym przyjemnym. To szereg wyzwań, które pojawiają się przy pielęgnacji. Problem suchej skóry dotyka nawet co piątą osobę. Z czego wynika ta przypadłość i jak dbać o suchą skórę? Przyjrzymy się tematowi z bliska. 

Przyczyny wysuszenia skóry

Przyczyn wysuszenia skóry może być wiele. Niektóre są oczywiste i można sobie z nimi szybko poradzić, inne wymagają wizyty u dermatologa i długofalowego działania. Bywa również tak, że przyczyn jest kilka i są bardziej złożone, co nie ułatwia procesu. 

Zatem gdzie szukać winowajców? Wystarczy wyjrzeć za okno. Zmienna pogoda nie jest naszym sprzymierzeńcem i nie pomaga w walce o nawilżoną skórę. Wysuszone powietrze w pomieszczeniach, a także zmienna aura – mróz, słońce, niskie temperatury to spore wyzwanie dla skóry. Samych czynników środowiskowych jest więcej – pylące drzewa wiosną czy zbytnia ekspozycja skóry na słońce latem. Cztery pory roku, a każda z nich niesie zupełnie inne pielęgnacyjne wyzwania. 

Na czarnej liście znajdują się także niedobory żywieniowe. Mowa tu głównie o witaminie A, którą można znaleźć w produktach mleczarskich, jajach, maśle, pomidorach, jarmużu i marchwi. Uzupełnienie niedoboru poskutkuje odnową naskórka, a to pozwoli zmniejszyć utratę wody ze skóry. Zanim uzupełnisz listę zakupów o powyższe składniki, warto skonsultować się ze specjalistą – dietetykiem, który w pierwszej kolejności wyśle nas na podstawowe badania krwi. To pozwoli złapać szerszy obraz na kondycję organizmu.

Co jeszcze wpływa na przesuszenie skóry? Nie sposób nie wspomnieć o niewłaściwej pielęgnacji. Błędem jest zbyt częste złuszczanie naskórka za pomocą gruboziarnistych peelingów. Należy także wyeliminować z pielęgnacji produkty na bazie alkoholu, które bardzo mocno przesuszają skórę. Warto także rozważyć poszerzenie pielęgnacji, jeśli tego do tej pory nie robiliśmy, o tonik. Kosmetyk ma na celu przywrócenie naturalnego, lekko kwaśnego pH skórze. To dodatkowa ochrona skóry i zabezpieczenie przed jej wysychaniem. 

Jak dbać o suchą skórę?

Zmiany w pielęgnacji suchej skóry warto rozpocząć od wzięcia pod lupę kosmetyczki i produktów, które się w niej znajdują. Powinny znaleźć się w niej kosmetyki, które pomagają wiązać wodę w skórze. Substancje, których należy wypatrywać w składach to przede wszystkim humektanty. Mocznik czy kwas hialuronowy, które zaliczają się do tej grupy, posiadają niezwykłą zdolność do zatrzymywania wody. Warto także zwrócić uwagę na roślinne oleje – z awokado, migdałów, orzechów makadamii czy nasion wiesiołka. 

Jak nawilżać suchą skórę?

W codziennej rutynie pielęgnacyjnej nie może zabraknąć kremu nawilżającego. Ten dostępny w naszej ofercie – krem antyoksydacyjny nawilżający do twarzy – pozwala ukoić napiętą i wysuszoną skórę. Dzięki obecności oleju z nasion ogórecznika, który tworzy ochronny mikrofilm na powierzchni skóry, krem zapobiega ucieczce wody z naskórka. Za stosowaniem kremu przemawia także obecność sproszkowanej herbaty Matcha, która dzięki właściwościom pochłaniającym nadmiar promieniowania UV, zapobiega spadkowi nawodnienia skóry. Warto także pochylić się nad samym pojęciem antyoksydacji. To nic innego, jak naturalnie występujące substancje, które mają na celu ochronę skóry przed wolnymi rodnikami i czynnikami środowiskowymi. 

Walka z suchą skórą to nie jest proste wyzwanie. Warto jednak testować sprawdzone rozwiązania, które przynoszą ulgę, a w razie nasilających się problemów – odwiedzić dermatologa lub kosmetyczkę.

 

Przeczytaj również -> Jaki krem do każdego typu cery?