O nas

Sprawdź, z czego powstają polskie kosmetyki naturalne marki Polemika [Cz.2]

Poprzedni wpis poświęciliśmy substancjom, na bazie których tworzymy nasze kosmetyki naturalne. Opisaliśmy olej z ogórecznika i nasion pomidora, który zawiera nasz Antyoksydacyjny krem nawilżający. Dziś kończymy temat olejów.

Coraz chętniej sięgamy po produkty naturalne i ekologiczne. Ten ogólnoświatowy trend już dawno dostrzegli specjaliści z branży kosmetycznej. Obecnie kosmetyki naturalne pozbawione sztucznych, przetworzonych składników to już stały element każdej sklepowej oferty.

Polskie kosmetyki naturalne Polemika alternatywą dla tradycyjnych produktów

Oleje roślinne i ziołowe to świetny przykład składników, które na coraz większą skalę stosuje się w kosmetyce. Pozyskuje się je z nasion, owoców, kiełków, które uprawia się w ekologicznych gospodarstwach, tłoczy na zimno, nierafinowane. Dzięki temu powstają czyste substancje o dużej wartości biologicznej. 

Rośliny i zioła w przeszłości wykorzystywały nasze babki i prababki. Znały moc tkwiącą w naturze i czerpały z niej, nie tylko szukając odpowiedniego smaku dla niedzielnej zupy. Po naturalne składniki sięgały, kiedy szukały leku na dolegliwości żołądkowe czy sposobu na ukojenie bólu na podrażnioną skórę. 

Kiedy opracowywaliśmy receptury naszych produktów, zrobiliśmy to samo. Wykorzystaliśmy rośliny i zioła.

Olej ze słodkich migdałów

Olej z nasion drzewa migdałowca zawiera nasze Hydrofilne masło oczyszczające do twarzy. Ma w składzie kwas oleinowy, linolowy oraz witaminy:  A, B1, B2, B6, D i E. 

Jak działa? Na powierzchni skóry tworzy warstwę okluzyjną (film), która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. W ten sposób zmiękcza i wygładza skórę. Nadaje się do każdego rodzaju cery. Właśnie przez tę uniwersalność bardzo często stanowi składnik kosmetyków do pielęgnacji skóry niemowląt. Doskonale nawilża, odżywia, łagodzi podrażnienia i przeciwdziała procesom starzenia się. 

Wybierz nasze masło oczyszczające, które pomoże Ci w walce z cieniami pod oczami.

Co ciekawe, początkowo olejek z migdałów stosowany był przede wszystkim w aromaterapii. Każdy zna ten orzechowy zapach: słodka, momentami intensywna, ale działająca uspokajająco – woń. 

Stosuj masło z olejkiem migdałowym, bo:hydrofilny produkt do mycia twarzy

  • dobrze się rozsmarowuje i wchłania,
  • ma delikatną konsystencję,
  • rozświetla skórę,
  • usuwa martwy naskórek,
  • mocno nawilża,
  • łagodzi podrażnienia,
  • może spowolnić proces starzenia się skóry.

Olejek z migdałów znajdziemy w składzie perfum, mydeł i różnego rodzaju emulsji.

Olej z awokado: zielona bomba witaminowa zza Oceanu

Często olej z awokado nazywamy bombą witaminową. Dlaczego? Zawiera aż siedem  witamin: A, B, E, H, K, PP, F. Śmiało można powiedzieć, że jest to jeden z najzdrowszych owoców na świecie. Nie bez powodu zaliczamy go do kategorii superfood.

Ten egzotyczny owoc przybył do nas z Ameryki Środkowej i Meksyku. Kształtem przypomina gruszkę z dużą pestką w środku. Rośnie na wiecznie zielonych, osiągających 20 m drzewach z rodziny wawrzynowatych (awokado właściwe lub smaczliwka amerykańska).

Awokado szybko stało się popularne w Polsce i zagościło na naszych stołach w postaci guacamole. Na pewno próbowałyście tej zielonej pasty z miąższu awokado z dodatkiem oliwy z oliwek, czosnku i soku z limonki. Warto zacząć dzień od śniadania z awokado. Zwłaszcza, jeśli jesteście na diecie ;).

Wracając jednak do tematu… Olej z awokado powstaje z wysuszonego miąższu: przez tłoczenie na zimno lub w procesie tzw. maceracji świeżej miazgi wodą i odwirowanie. W jego skład wchodzi: kwas olejowy (48-81%), glicerydy kwasu linolowego (6-18%) i glicerydy innych kwasów tłuszczowych tj. palmitooleinowy, palmitynowy czy stearynowy.

Jak działa olej z awokado?

Kosmetolodzy szczególnie polecają go osobom o suchej i popękanej skórze. Olejek odżywia i głęboko nawilża skórę, długotrwale chroniąc ją przed suchością. Ponadto wzmacnia naturalną barierę ochronną skóry i powstrzymuje utratę wilgoci.

Wykazuje też działanie przeciwzmarszczkowe, zwiększając m.in. produkcję kolagenu, dzięki czemu ​​skóra wygląda po prostu młodziej. 

Posiada właściwości przeciwzapalne i przeciwgrzybicze, ułatwia pozbywanie się nadmiaru sebum i zapewnia lepsze oczyszczanie porów. Poprawia poziom codziennego zabezpieczenia skóry, działając jako naturalny filtr ochronny o faktorze 4-15 SPF. Ma też zdolność absorbowania promieniowania UVA i UVB. Podobnie jak olejek z nasion migdałów bardzo dobrze się wchłania i jest wyjątkowo łagodny.

Na koniec warto też wspomnieć, że olej z awokado ma właściwości zdrowotne.

  1. Poprawia wzrok – awokado zawiera luteinę niezbędną do utrzymania naszego wzroku w dobrej kondycji. To ważne zwłaszcza u osób w starszym wieku. Luteina zmniejszenia ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej oraz rozwoju zaćmy. Nasz organizm nie wytwarza tego związku samodzielnie, dlatego musimy dostarczać go do organizmu  w postaci pokarmu. Pokarmy bogate w luteinę przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka zwyrodnienia plamki żółtej oraz rozwoju zaćmy, szczególnie często występujących w zaawansowanym wieku.
  2. Obniża cholesterol,  redukuje ryzyko wystąpienia chorób serca – to efekt kwasów tłuszczowych oraz steroli roślinnych, które znajdują się w oleju z awokado, a które korzystnie działają na pracę układu sercowo-naczyniowego.
  3. Redukuje stany zapalne stawów – mówi się, że olej z awokado dobrze sprawdza się w leczeniu artretyzmu. Zmniejsza ból i sztywności stawów podczas choroby zwyrodnieniowej.

To jak? Włączycie awokado do swojej diety a nasze masło oczyszczające i peeling-maskę do codziennej pielęgnacji? Dajcie znać, kiedy dostrzeżecie pozytywne działanie naszych produktów na waszą cerę.