Inspiracje i ciekawostki

Zielona herbata w kosmetyce – zalety i właściwości japońskiej matcha

Matcha od dawna nie jest już tylko produktem spożywczym. Jej pozytywne działanie na nasz organizm odkryła medycyna i przemysł kosmetyczny. Ekstrakt lub sproszkowane liście z zielonej herbaty doskonale sprawdzają się np. w pielęgnacji skóry oraz włosów, skutecznie  spowalnia procesy starzenia się.

Zielona herbata w proszku dodaje energii i poprawia samopoczucie. Pijemy ją, kiedy chcemy zrzucić kilka kilogramów, oczyścić organizm z toksyn czy po prostu zwiększyć odporność.

Prowadzone od lat badania wykazały też, że składniki matchy mają działanie antynowotworowe, leczą cukrzycę i mogą zahamować rozwój choroby Alzheimera.


Czy wiesz, że:

Zielona herbata znana była już 5000 p. n. e. Z kolei pierwsze informacje o dobrych skutkach regularnego wypijania tego zielonego napoju znajdziemy w japońskiej Księdze Herbaty z 1191 r., której autorem jest buddyjski mnich Eisai. 

Zalety zielonej herbaty – matcha dobra na stres

Matcha od tysiącleci znana jest jako środek pomagający utrzymać spokój i jasność umysłu. Chińczycy pili ją podczas wielogodzinnych medytacji, wiedząc, że pozwoli im to na długo zachować odpowiedni poziom koncentracji. Dziś często parzymy ją w biurach zamiast popularnej melisy, żeby obniżyć poziom stresu w pracy.

Wiemy, że za takie efekty odpowiada m.in. L-teaninia (aminokwas, który znajduje się w liściach herbaty). To ona właśnie pobudza emitowanie fal alfa w naszym mózgu, które wywołują uczucie relaksu, nie powodując przy tym senności.

Matcha – właściwości zdrowotne

Już w 2008 roku w cenionym magazynie medycznym “American Journal of Clinical Nutrition” pojawił się artykuł o wpływie ekstraktu
z zielonej herbaty na poziom spalania tłuszczu. Wyniki badań pokazały, że przeciętnie był o 17% większy niż po zażyciu placebo.

Podczas “Sixth International Conference on Frontiers in Cancer Prevention” (VI Międzynarodowej Konferencji o nowościach
w zapobieganiu rakowi) naukowcy udowodnili, że zawarty w zielonej herbacie polifenol ogranicza wzrost raka jelita grubego
u myszy.

Polifenole – najważniejsze składniki zielonej herbaty

To związki chemiczne o działaniu przeciwutleniającym (zwalczają oraz neutralizują wolne rodniki odpowiadające za procesy starzenia się skóry). 

Mają działanie ściągające – zapobiegają pojawianiu się nowych zmarszczek oraz wygładzają te mankamenty urody, które już są, poprawiając jędrność skóry. Co ważne, robią to silniej niż witaminy C i E. Inne ich właściwości to wzmacnianie tkanki łącznej skóry i naczyń krwionośnych. Chronią skórę przed promieniowaniem UV.

Na co jeszcze wpływa zielona herbata?

  1. Powstrzymuje rozwój choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.
  2. Działa antyrakowo (zwłaszcza rak piersi).
  3. Pomaga w leczeniu stwardnienia rozsianego.
  4. Wspomaga leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów.
  5. Wspomaga metabolizm.
  6. Spowalnia procesy starzenia się organizmu.
  7. Przy zapaleniu spojówek oraz powiek można przemywać nią oczy – działa kojąco.
  8. Obniża poziom złego cholesterolu.
  9. Chroni przed infekcjami gardła i próchnicą.

Japońska matcha lepsza od wody?

Jak uzyskać najlepsze efekty z picia zielonej herbaty? Wszystko zależy od sposobu jej obróbki i metody parzenia. Proces przetwarzania herbaty następuje zaraz po zebraniu liści. Żeby był skuteczny, nie powinien trwać dłużej niż 14 godzi. Co ważne, odwrotnie niż ma to miejsce w przypadku herbaty czerwonej czy czarnej, liści nie poddaje się fermentacji. Dlatego w zielonej herbacie zostaje tak wiele cennych składników.

Ile w takim razie powinniśmy wypić, żeby zachować zdrowie i młodość? Według Japończyków optymalna liczba to 4 – 10 filiżanek. Wyliczyli, że w ten sposób można przedłużyć życie aż o 3 lata. Trzeba przyznać, że takie właściwości zielonej herbaty matcha są bardzo zachęcające!

Zielona herbata w pielęgnacji kosmetycznej

Lista zalet zielonej herbaty jest ogromna. Nie dziwi więc, że ten zielony napój wykorzystujemy już nie tylko w formie płynnej, jako zamiennik kawy, wody czy czarnej herbaty, ale też jako środek do pielęgnacji cery oraz włosów.

Sproszkowana zielona herbata matcha ma bogaty skład i wszechstronne właściwości, co pozwala stosować ją w kosmetykach do każdego typu cery: suchej, dojrzałej, wrażliwej, jak i mieszanej, tłustej oraz trądzikowej. Ekstrakt z zielonej herbaty znajdziemy też w środkach do higieny intymnej, kremach pod oczy oraz dezodorantach.

Wykorzystuje się go również w pielęgnacji włosów: słabych, łamliwych, przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu.

Ekstrakt stymuluje cebulki włosów do wzrostu i wydłuża czas ich wzrostu. Świetnie sprawdza się w pielęgnacji włosów, które mają problem z ich wypadaniem oraz łysieniem, którego podłożem są zaburzenia hormonalne.


Skład:

  1. Garbniki: tanina oraz epikatechiny. Te należące do polifenoli związki mają działanie ściągające, regenerujące oraz przeciwzapalne. Łagodzą objawy podrażnienia skóry: pieczenia, swędzenia. Wzmacniają i uszczelniają naczynka włosowate. 
  2. Alkaloidy: m.in. kofeina, teofilina oraz teobromina o działaniu drenującym (pobudzają mikrokrążenie oraz niwelują obrzęki). Tiamina redukuje łojotok oraz skutecznie walczy z trądzikiem, ryboflawina reguluje proces rogowacenia naskórka a wit. K wzmacnia naczynka.
  3. Sole mineralne:  fluor, żelazo, magnez, mangan, potas, wapń, fosfor oraz cynk.

Kosmetyki naturalne: był żeń-szeń, teraz Matcha

Zmienia się nasze podejście do odżywiania, ekologii, myślenia o środowisku. Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, dlatego coraz więcej uwagi poświęcamy temu, jakich produktów używamy. To jeden z powodów, dlaczego akurat kosmetyki naturalne na bazie japońskiej Matchy stają się coraz bardziej popularne również w Polsce.

Chcemy produktów jak najmniej przetworzonych. Stworzonych ze składników, które znamy.

Hayley Teo, założycielka znanej firmy Rooky Beauty z Singapuru wyjaśnia, że jej rodacy, wcześniej wręcz “głodni konsumpcjonizmu”, zmieniają swoje myślenie. – Pojawia się nowa klasa średnia odbiorców, świadoma tego, że coś w tym podejściu musi się zmienić.
A ponieważ żywność jest dużą częścią azjatyckiej kultury, to naturalne, że właśnie te składniki z Azji zaczęły pojawiać się również
w środkach do  pielęgnacji skóry.” 

Jako przykład podaje żeń-szeń: – Kiedy wprowadzono go na rynek i powiedziano, że można go też stosować do pielęgnacji skóry,
to było nowatorskie rozwiązanie, ale nie obce. Udało się, bo ludzie przyzwyczaili się do stosowania go w swojej kuchni.”

Światowe trendy w produkcji kosmetyków pokazują, że preparaty tworzone na bazie naturalnych składników, są przyszłością w branży beauty. Prognozy na rok 2020 dla Azji i Pacyfiku wyraźnie pokazują, że to z tamtego regionu świata będą płynąć nowości,
za którymi podążą wszyscy.

 

Zapraszamy do SKLEPU Polemika, nasz FACEBOOK oraz na nasz INSTAGRAM

1 thoughts on “Zielona herbata w kosmetyce – zalety i właściwości japońskiej matcha

  1. Katarzyna pisze:

    Super kosmetyki ! Sprawiły, że niedkoskonałości bardzo szybko się goją i jest ich znacznie mniej. Serdecznie polecam, kosmetyki nie uczulają, nie zapychają porów mają przyjemny zapach i na prawdę nadają się do każdej skóry.

Comments are closed.