Porady

Jak opóźnić proces starzenia się skóry? Rekomendacje kosmetolożki

Proces starzenia się skóry to nieuchronna część życia, która dotyczy każdego z nas. Z wiekiem nasz organizm przejawia zmiany: wolniejszą odnowę tkankową i obniżoną aktywność komórkową, co z czasem skutkuje pojawieniem się pierwszych zmarszczek. Te naturalne procesy mogą zacząć się już między 25 a 30 rokiem życia, co podkreśla znaczenie wczesnych działań zapobiegawczych. Nie zatrzymamy upływającego czasu, jednak możemy go spowolnić, co pozwoli nam zachować młody i pełen blasku wygląd.

Zrozumienie procesu starzenia się skóry pozwala nam wyróżnić dwa główne typy tego zjawiska:

    • Starzenie zewnątrzpochodne, które powiązane jest z wpływem czynników środowiskowych. Do najważniejszych należą: długotrwała ekspozycja na promieniowanie UV, niezdrowy tryb życia, używki, zanieczyszczenia czy nieprawidłowa pielęgnacja.
    • Starzenie wewnątrzpochodne, naturalnie postępujące, determinowane przez genetykę, fizjologię organizmu oraz różnego rodzaju zaburzenia i choroby.

Oba te aspekty mają wpływ na nasz wygląd, ale warto pamiętać, że możemy kontrolować wiele czynników zewnętrznych, aby zachować młodzieńczą kondycję skóry na dłużej.

Pielęgnacja, na co zwrócić uwagę?

Zastosowanie odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej może wyraźnie wydłużyć “młodość” naszej skóry, opóźniając pojawianie się zmarszczek i innych oznak starzenia. Podczas dobierania kosmetyków do codziennej pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na obecność składników aktywnych, które staną się Twoimi sprzymierzeńcami w walce z czasem. 

Twoja nowa, codzienna rutyna, krok po kroku!

1. Oczyszczanie skóry:

Postaw na kosmetyki o łagodnym działaniu. Świetnym produktem jest Hydrofilne masło oczyszczające do twarzy, które delikatnie usunie zanieczyszczenia ze skóry, nie naruszając jej naturalnej bariery. W jego składzie znajdziemy witaminę E – znaną jako witamina młodości. Wspomaga walkę z wolnymi rodnikami, zapewnia ochronę, poprawia jędrność i elastyczność skóry. 

2. Tonizacja:

W tym wątku przyjrzymy się Antyoksydacyjnej mgiełce do twarzy, która nie tylko przyczynia się do odzyskania równowagi pH, ale również wspiera działania przeciwstarzeniowe, dzięki zawartości niacynamidu, hydrolatów z lawendy, białej herbaty i ekstraktu z fermentowanego owsa.

3. Serum:

Dobrym wyborem będzie produkt zawierający stabilną formę witaminy C, taką jak Tetraizopalmitynian askorbylu. Substancja ta spowalnia procesy oksydacji, wspiera syntezę kolagenu i regenerację skóry. Odnajdziemy ją w Multifunkcyjnym serum z witaminą C i niacynamidem. Poza witaminą C kosmetyk zawiera również witaminę E, oleje roślinne oraz ekstrakt z kanadyjskiej sosny dla dodatkowej pielęgnacji. 

4. Krem:

Skóra starzejąca się wymaga dodatkowej troski, dlatego na zamknięcie codziennej rutyny powinniśmy dostarczyć jej ukojenia i nawilżenia. W tej kwestii rewelacyjnie sprawdzi się Antyoksydacyjny krem nawilżający. Zawiera emolienty, takie jak olej z nasion ogórecznika czy olej z nasion pomidora, tworzące na powierzchni skóry film ochronny. Zawiera również ekstrakt z szarotki alpejskiej oraz czerwonych alg, które pomagają zachować młodość skóry.

Dodatkowo wszystkie produkty marki Polemika opierają się na herbacie matcha, która jest antyoksydacyjną skarbnicą! Skoncentrowane formuły tych kosmetyków dostarczają skórze niezbędnych składników aktywnych, wspierając jej naturalną regenerację i chroniąc ją przed przedwczesnymi oznakami starzenia.

Pamiętajmy również o stosowaniu kremów z filtrem! Promieniowanie UV jest czynnikiem powodującym fotostarzenie skóry, które może zniweczyć nasze starania o promienną cerę. Zadbajmy o naszą codzienną ochronę. 

Wspomaganie działań anti-aging

W ostatnim czasie jednym z najpopularniejszych trendów w pielęgnacji skóry stał się automasaż przy pomocy płytki gua sha, jako sposób na poprawę wyglądu i kondycji skóry. Jest to jedna z najstarszych praktyk masażu pochodząca z tradycyjnej medycyny chińskiej. Regularne stosowanie tego masażu może zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić cyrkulację krwi i limfy, co z kolei ułatwia transport składników odżywczych do tkanek i zwiększa efektywność kosmetyków. Gua sha jest niesamowitym narzędziem do ujędrnienia i uelastycznienia skóry. 

Metodyka automasażu przy pomocy płytki gua sha

Na oczyszczoną twarz, nakładamy produkt, który daje dobry poślizg, np. olejek lub wspomniane wcześniej Hydrofilne masło oczyszczające do twarzy. Płytkę gua sha samą lub w zestawie z masłem, możecie nabyć na stronie Polemiki. Przykładając kamień do twarzy, wykonujemy masaż. Nacisk powinien być zdecydowany, jednak nie może powodować bólu i dyskomfortu. 

Przykładowa sekwencja automasażu:

  1. Szyja: Rozpocznij masaż od linii obojczyków, kierując się ku twarzy. 
  2. Żuchwa: Wgłębieniem w płytce wykonuj ruchy od brody w kierunku ucha, śledząc linię żuchwy. 
  3. Policzki: Masuj od płatka nosa, w kierunku ucha. 
  4. Okolica oka: Delikatnie masuj obszar pod okiem, od wewnętrznego do zewnętrznego kącika, to samo powtórz nad górną powieką.
  5. Czoło: Ustaw Gua Sha w linii brwi, następnie przesuń kamień w górę – do linii włosów. 

Pełny film instruktażowy możecie zobaczyć tutaj

Dla uzyskania lepszych efektów kamień można schłodzić. Włóż go na kilka minut do lodówki lub wody z kostkami lodu, nie korzystaj w tym celu z zamrażarki. Zbyt niska temperatura może prowadzić do uszkodzeń naskórka.  

Masaż należy wykonywać minimum 3 – 4 razy w tygodniu, przez 10 – 15 minut, powtarzając każdy ruch 5 – 10 razy. 

Wkrocz w świat świadomej pielęgnacji, w którym każdy Twój gest zmieni się w inwestycję w przyszłość Twojej skóry. Zadbaj o harmonię, poświęć czas na drobne czynności, aby każdy nowy dzień witać promiennym wyglądem. Niech Twoja skóra opowiada historię pielęgnowaną miłością, a nie upływającym czasem. 

Kosmetolożka Magda Goszkowska