Inspiracje i ciekawostki

Przebarwienia skóry – jak się ich pozbyć?

Przebarwienia to problem, który dotyczy większości z nas. Wygląd skóry z przebarwieniami kojarzy się głównie z procesem starzenia, dlatego nie są one przez nas pożądane i staramy się je za wszelką cenę wyeliminować. Wielokrotnie podejmowane działania są nieprawidłowe, co powoduje odwrotny efekt – pogorszenie stanu skóry. Aby skutecznie walczyć z przebarwieniami, należy wiedzieć jak i dlaczego powstają.


Jakie rodzaje przebarwień możemy wyróżnić?

Przebarwienia możemy podzielić ze względu na głębokość – tutaj wyróżniamy przebarwienia naskórkowe (płytkie), skórno-naskórkowe (mieszane) oraz skórne (najgłębsze i najtrudniejsze do zniwelowania).

Możemy podzielić je również ze względu na rodzaj:

1. Piegi – płytkie przebarwienia naskórkowe, łatwe do zniwelowania. 

2. Melasma (ostuda) – głębokie przebarwienia, których zniwelowanie wymaga dużo czasu i cierpliwości, występują symetrycznie na twarzy.

3. Plamy soczewicowate (starcze)– ciemne plamy na skórze o charakterze głębokim.

4. Przebarwienia pozapalne – przebarwienia, w których oprócz pigmentu, mamy również siatkę naczyń włosowatych, która pozostała po zmianie zapalnej.

 

Dlaczego powstają przebarwienia?Przyczyn powstawania przebarwień może być bardzo wiele. Co więcej – może nawet występować kilka przyczyn na raz. Wśród najczęstszych powodów możemy wymienić:


– nadmierną ekspozycję na promieniowanie UV, brak fotoprotekcji
– problemy hormonalne, zażywanie antykoncepcji hormonalnej, ciąża, menopauza
– zażywanie leków i ziół fotouczulających
– używanie kosmetyków uwrażliwiających na promieniowanie UV
– choroby wątroby
– choroby tarczycy
-choroby nadnerczy
– uszkodzenia skóry
– stany zapalne
– przegrzanie skóry w danym miejscu (często występują w wyniku noszenia okularów z metalowymi oprawkami w upały)
-stres

Aby pozbyć się przebarwień, najlepiej jest działać wielokierunkowo.
Przede wszystkim należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej. Krem z filtrem to najlepszy przyjaciel skóry. Oprócz potwierdzonego działania przeciwstarzeniowego, zapobiega powstawaniu nowych przebarwień oraz ciemnieniu tych istniejących. Oprócz stosowania kremów z spf, warto unikać kontaktu skóry twarzy ze słońcem. Nie tylko dla wyglądu, ale przede wszystkim dla zdrowia, warto wybrać miejsca zacienione, nosić nakrycia głowy i okulary przeciwsłoneczne.


Po drugie – pielęgnacyjny minimalizm to droga do sukcesu. 

Masz wiele kosmetyków na przebarwienia i żaden z nich nie jest zadowalający?
Przebarwienia nie lubią podrażniania i nadmiernej stymulacji. Zamiast atakować przebarwienia w każdym kroku pielęgnacyjnym, skup się na jednym, maksymalnie dwóch kosmetykach, które mają działać na przebarwienia. W pozostałej pielęgnacji postaw na nawilżanie i regenerację.

Zadbaj o podaż antyoksydantów. Zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i codziennej diecie, wpływ antyoksydantów na stan skóry i zdrowie organizmu jest nieoceniony. W kwestii przebarwień, zapobiegają one procesom utleniania, co przyczynia się do poprawy wyglądu skóry.

Działaj różnorodnie. Składniki niwelujące przebarwienia mają różne mechanizmy działania. Możemy podzielić je na te, które:
– złuszczają – np. kwasy, retinoidy
– hamują aktywność tyrozynazy – enzymu uczestniczącego w produkcji pigmentu skórnego; zmniejszają ilość produkowanego pigmentu – np. kwas azelainowy, hydrochinon, arbutyna, lukrecja, kwas kojowy, witamina C
– zmieniają rozmieszczenie pigmentu – retinoidy
– hamują transport pigmentu do komórek skóry- retinoidy, Niacynamid

Warto dobrać składniki tak, aby wykorzystać więcej niż jeden mechanizm. Na przykład decydując się na witaminę C rano (hamowanie enzymu) i Niacynamid wieczorem (hamowanie transportu) lub Niacynamid rano i kwasy wieczorem (hamowanie i złuszczanie).

Aby ograniczyć ryzyko podrażnień do minimum, warto używać kosmetyków, które zawierają w składzie więcej niż jeden składnik działający na przebarwienia. Dzięki temu skóra nie będzie przebodźcowana czy podrażniona. Zyskasz także w ten sposób dodatkowy czas na regenerację.

Wychodząc naprzeciw potrzebom skóry z przebarwieniami, możemy polecić nasze multifunkcyjne serum. Kosmetyk zawiera aż 3 składniki, które działają na przebarwienia – witamina C, w najlepszej formie tetraizopalmitynianu askorbylu, Niacynamid i ekstrakt z kanadyjskiej sosny białej, który hamuje wytwarzanie pigmentu. Zawarte dodatkowo składniki kojące i regenerujące przyspieszają  proces odbudowy skóry i zapobiegają podrażnieniom. Serum stosuj rano lub wieczorem, na zmianę z regenerującymi kosmetykami np. Antyoksydacyjnym kremem nawilżającym.

Podsumowując – kluczem jest cierpliwość. Walka z przebarwieniami to maraton, a nie sprint. Wybraną pielęgnację stosuj konsekwentnie, nie zmieniaj produktów co chwilę, a Twoja skóra odwdzięczy się promiennym wyglądem.