Porady

Wybierz kosmetyki naturalne. Przekonaj się, jak szybko zobaczysz efekty

Coraz większą uwagę zwracamy na to, co jemy. Podobnie jest ze środkami do pielęgnacji ciała. Uważnie sprawdzamy skład i chcemy wiedzieć, co to znaczy, że kosmetyki są naturalne albo ekologiczne.

Zanim wybierzemy, chcemy mieć pełną informację o produkcie. M.in. dlatego kupujemy marchewkę w sprawdzonym warzywniaku. A na obiad najchętniej pójdziemy do restauracji, gdzie serwuje się dania ze składników pochodzących z gospodarstwa, z którym właściciel współpracuje od lat.

Taką samą wiedzę powinniśmy mieć o produktach, które stosujemy, żeby nasze ciało wyglądało pięknie i zdrowo. Co w takim razie jest najważniejsze przy zakupie kosmetyków? Wiedza…

Kosmetyki naturalne i ekologiczne

W słowniku nie znajdziemy jeszcze hasła „kosmetyki naturalne”. Nie powstała żadna definicja, która w klarowny sposób wyjaśnia to pojęcie. Mamy za to wytyczne, które pozwalają odróżnić produkty organiczne od pozostałych, tradycyjnych środków do pielęgnacji. Kryteria wyznaczają międzynarodowe organizacje (m.in. ECOCERT, SOIL ASSOCIATION, BDIH czy ICEA) zajmujące się procesem certyfikacji kosmetyków naturalnych i organicznych.

Jednym z kluczowych warunków, które wpływają na decyzję o pozytywnym przejściu tej weryfikacji, to min. 95% naturalnych surowców mineralnych i roślinnych, które muszą zawierać kosmetyki. Pozostałe to:

    • brak surowców z roślin modyfikowanych genetycznie;
    • brak surowców z martwych zwierząt,
    • stosowanie konserwantów identycznych z naturalnymi, których odpowiedniki w postaci chemicznej są takimi samymi lub bardzo zbliżonymi związkami, występującymi w przyrodzie.

Czy wiesz, że:

Środki kosmetyczne dzielimy na: kosmetyki naturalne i ekologiczne. Kosmetyki ekologiczne muszą jednak mieć certyfikat, który potwierdzi ich ekologiczne pochodzenie. Z kolei kosmetyki naturalne już nie muszą mieć takiego potwierdzenia.

Naturalne kosmetyki nie mogą zawierać szkodliwych dodatków takich jak np.:

  • Syntetyczne środki konserwujące.
  • Sztuczne barwniki.
  • Substancje z ropy naftowej.

Kosmetyki organiczne marki Polemika gwarancją jakości

Wszystkie nasze produkty przeszły tę weryfikację. Co więcej, nasz peeling-maska oraz Antyoksydacyjny krem nawilżający nie tylko zawiera więcej niż wymagane 95% składników pochodzenia naturalnego, do których wytworzenia nie wykorzystano GMO ani zwierząt,  ale również wszystkie konserwanty, jakie są w nich zawarte, zaakceptowały wspomniane wyżej organizacje certyfikujące.

Ważne: Masło oczyszczające w ogóle nie zawiera konserwantów, ponieważ jest to kosmetyk niskiego ryzyka mikrobiologicznego.

Wszystkie kosmetyki przeszły niezbędne badania stabilności oraz kompatybilności masy z opakowaniem docelowym. W ten sposób określiliśmy datę ich minimalnej trwałości na 24 miesiące od momentu produkcji. Termin ustalono też na podstawie analizy składników naszej receptury, rodzaju opakowania, a także deklaracji producentów surowców dotyczących stabilności. Pamiętajmy, żeby przechowywać je w temperaturze pokojowej. 

Ważne: Działanie układu konserwującego peelingu-maski i kremu nawilżającego zostało potwierdzone badaniami konserwacji Challenge-Test

Dlaczego warto postawić na kosmetyki naturalne?

Często narzekamy na problemy ze skórą. Zdarza się, że dokuczliwy trądzik to wynik zbyt dużej ilość substancji chemicznych w kosmetykach. Szkodzi nam to, co sztuczne.

Wiele znanych kosmetyków powstaje na bazie olejów syntetycznych, które są pochodnymi… ropy naftowej. Kiedy nałożymy je na twarz, ta nieprzepuszczalna warstwa zaczyna zaburzać najważniejsze zadania naszej skóry, czyli oddychanie i cały me­ta­bo­lizm komórkowy. Stąd właśnie biorą się zaskórniki czy zmiany trądzikowe.

Uwaga! Oleje syntetyczne (silikonowy oraz parafinowy) mogą gro­madzić się w wątrobie, nerkach i węz­łach chłon­nych. 


Mówiąc o różnicach, warto wspomnieć jeszcze o zapachu kosmetyków naturalnych. Jest on z reguły delikatny, ziołowy albo typowy dla olejków naturalnych, na bazie których powstał. Podstawowa różnica w działaniu między składnikami naturalnymi a syntetycznymi polega na tym, że biologiczne odpowiedniki wspomagają i pobudzają naturalne funkcje skóry. Lepiej się wchłaniają i nie dają skutków ubocznych. Syntetyczne natomiast zakłócają ich naturalną równowagę.

Kompozycja zapachowa kosmetyków Polemika: We wszystkich produktach użyto tej samej kompozycji zapachowej. To znakomite połączenie zapachowych substancji naturalnych, identycznych z naturalnymi i syntetycznych. Wyczujemy więc zapach określany jako: „herbaciany, hesperydowy, aldehydowy, korzenny, leśny, zielony, ziołowy.

Natomiast tzw. kosmetyki konwencjonalne/tradycyjne wyróżnia intensywność zapachu. Są dodatkowo perfumowane, jednak trudno mówić tu o tym, że jest to atut.  Przyjemny zapach powstał bowiem dzięki często szkodliwym dla naszego zdrowia, syntetycznym substancjom zapachowym.

Siła kosmetyków naturalnych od Polemiki to Matcha

Nasze produkty oprócz tego, że bezpieczne (ich jakość potwierdzają badania), dodatkowo są jeszcze uniwersalne. Nadają się do pielęgnacji każdego rodzaju skóry: normalnej, suchej i trądzikowej. Ich moc tkwi w bogatej formule, której bazą jest zielona herbata Matcha – skarbnica antyoksydantów. Dzięki temu peeling, krem i masło wykazują właściwości przeciwzapalne, zapobiegają powstawaniu zmarszczek oraz pomagają utrzymać młody wygląd skóry. Ponadto dbają o odpowiednie nawilżenie skóry, silnie ją odżywiają i rewitalizują.

Przeczytaj też o:

Dlaczego Peeling – maska oczyszczająco-rozświetlająca z herbatą Matcha?

Dlaczego masło oczyszczające z herbatą Matcha jest tak niesamowitym produktem

Krem nawilżający na bazie Matchy – idealny do każdego rodzaju cery