Porady

Domowe sposoby pielęgnacji – jak zadbać o siebie?

Przekaz, jaki w ostatnich dniach płynie z mediów, brzmi jednoznacznie: zostań w domu. Żeby zachować zdrowie, to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. A jak zadbać o ciało i dobrą kondycję psychiczną, skoro już nie wychodzimy z domu?

Musimy uzbroić się w cierpliwość, bo wszystko wskazuje na to, że w najbliższych tygodniach zagrożenie wywołane pandemią koronawirusa nie minie. Czy nam się to podoba czy nie, uczestniczymy w akcji #zostańwdomu. Nie mogliśmy się na to przygotować. Możemy jednak postanowić, jak ten czas dobrze wykorzystać.

Co sami sobie radzimy w tych wyjątkowych okolicznościach?

  1. Bądź z bliskimi. Po prostu.
  2. Rozwijaj zdolności kulinarne i zrób w końcu idealną bezę ;).
  3. Naucz się dobrze języka szwedzkiego. Książka jest, tylko czasu zawsze brakowało.
  4. Zacznij praktykować jogę. Patrząc na profile znajomych na Instagramie, widzimy, że to coraz popularniejsza forma aktywności fizycznej.
  5. Zamiast szybkiego prysznica wieczorem, zafunduj sobie relaksacyjne kąpiele z olejkiem z paczuli.
  6. Przekonaj się w końcu czy domowe sposoby pielęgnacji działają, a maseczka z cytryny pomaga?

No właśnie, moglibyśmy tę listę wydłużyć, ale Polemika to jednak polska  firma produkująca kosmetyki naturalne i tylko w tym ostatnim punkcie możemy dodać coś od siebie. Blog kosmetyki naturalne zobowiązuje.

Po pierwsze używajcie systematycznie naszych produktów do twarzy, po drugie wzmocnijcie pielęgnację skóry domowymi sposobami. 

Tonik z cytryny na przebarwienia

Jak właściwie oczyścić twarz pisaliśmy w artykule Jak zadbać o skórę na wiosnę?. Pamiętacie, że w całym procesie niezwykle ważny jest tonik. Jeśli masz cytrynę, zrobisz go sama. Wystarczy ¾ szklanki wody plus 3 łyżki soku z cytryny. Wymieszaj, zamocz płatek kosmetyczny, nanieś na twarz i rozetrzyj. Po 10-15 min. zmyj. Prosty i naturalny sposób, prawda?

Co jeszcze zrobisz z cytryny? 

  1. Maseczkę – sok z cytryny mieszasz z solą i masz środek na przebarwienia i rozszerzone pory.
  2. Maseczkę cytrynowo-białkową – ubijasz białko z kurzego jaja i dodajesz świeży sok z cytryny. Masę nakładasz na twarz, szyję oraz dekolt (nie dłużej niż 15-20 min.) i spłukujesz letnią wodą. Efekty:  ujędrniasz i oczyszczasz skórę, zamykają się pory oraz znikają przebarwienia. 
  3. Maseczkę z maślanki i cytryny – wystarczy szklanka maślanki i 3 łyżeczki soku oczywiście z cytryny. Maseczkę nakładamy na twarz na 20 minut i zmywamy. Jeśli będziesz to robić systematycznie, skóra powinna być wygładzona, oczyszczona i pozbawiona przebarwień.

Okład z pietruszki i jabłka

Pietruszka nadaje się nie tylko do rosołu. Jest bogata w witaminy A, C oraz z grupy B, zawiera wapń, magnez, fosfor, potas, żelazo, mangan i siarkę. Możemy wykorzystać ją do zrobienia toniku oraz maseczki. Jeśli ją drobno posiekamy i połączymy z tartym jabłkiem, stworzymy okład (z gazy) na twarz, który wygładzi skórę, nawilży ją i da efekt rozjaśniający.

Ogórek – dobry nie tylko na maseczkę (i mizerię)

Maseczka z ogórków to popularny sposób na przebarwienia skórne. Ponadto świetnie odświeża, tonizuje i rozjaśnia twarz. Żeby zrobić maseczkę, wystarczy zetrzeć ogórek (razem ze skórką) i pomieszać go z jogurtem naturalnym (wystarczy łyżka). Miksturę nakładamy na twarz, szyję i dekolt. Całość zmywamy po 15 min. ciepłą woda.

Z ogórków możemy też zrobić tonik. Ścieramy ogórek, wyciskamy sok i mamy naturalny preparat do przemywania przebarwień i piegów. Taki tonik rozjaśnia, odświeża oraz łagodzi stany zapalne skóry.

Zioła a kosmetyki naturalne

O tym, że mają zbawienny wpływ na nasze ciało i ducha chyba nie musimy Was przekonywać. Historię długowiecznych Włochów, którzy stosowali rozmaryn w swojej diecie, opisywaliśmy ostatnio. A rozmaryn to przecież tylko jedno z całego wachlarza ziół, które z powodzeniem sprawdza się w kosmetyce. Ekstrakt z rozmarynu znalazł się np. w składzie naszego kremu antyoksydacyjnego oraz peelingu-masce.

Wiemy, że zioła mają swoje konkretne zastosowanie w pielęgnacji twarzy. Mogą oczyszczać skórę, mieć działanie przeciwzapalne, nawilżające albo łagodzić podrażnienia. Możemy na ich bazie stworzyć różne mieszanki, które wykorzystamy jako napoje, zrobimy na ich bazie inhalacje czy np. kompresy na dokuczliwe migreny, ale też na twarz. Mają wszechstronne działanie.

Kosmetyki naturalne są drogie – to mit

Panuje opinia, że kosmetyki naturalne są bardzo drogie i tylko dla bardziej zamożnej części społeczeństwa. Oczywiście, niektóre tak, ale nie wszystkie. Ponadto istnieje naprawdę wiele sposobów, niedrogich, prostych i dostępnych dla wszystkich, które możecie wykorzystać w pielęgnacji. Tak naprawdę składniki, jakie wymieniliśmy powyżej, łatwo znaleźć w każdym sklepie spożywczym. 

Jeśli jednak nie macie ich teraz w domu, wstrzymajcie się z zakupami. Nie musicie tworzyć wszystkich produktów od razu :).

Przypominamy Wam też, że jeśli na Waszych półkach stoją już kosmetyki od Polemiki, to używajcie ich rozsądnie. Naprawdę niewielka ilość preparatu wystarczy, żeby szybko zobaczyć efekty. Oszczędzajcie. A jeśli się Wam skończą, złóżcie zamówienie online. 

HN dla Polemika kosmetyki naturalne 26.03.2020