Porady

Pamiętaj o higienie. Sprawdź naturalne i domowe sposoby ochrony przed koronawirusem

Chociaż wspieramy akcję #zostańwdomu, doskonale wiemy, że czasami po prostu trzeba wyjść na zewnątrz. W takiej sytuacji po powrocie koniecznie zdezynfekuj dłonie. Zadbaj też o swoją odzież, mieszkanie i samochód.

Każdy z nas może skutecznie bronić się przed zakażeniem koronawirusem. Wszyscy damy radę, jeśli solidarnie będziemy przestrzegać zasad. Zacznijmy więc od podstaw: jak prawidłowo myć ręce? Główny Inspektorat Sanitarny stworzył nawet ulotkę, która w 8. krokach pokazuje, co zrobić, żeby skutecznie zabić zarazki na dłoniach.

 

Dezynfekcja rąk: mydło

  • Namocz ręce w ciepłej wodzie i nałóż mydło tak, żeby znalazło się w każdym zagłębieniu dłoni.
  • Namydl dłonie (z obu stron).
  • Połącz ze sobą palce obu dłoni (spleć je).
  • Namydl kciuk jednej dłoni a następnie zrób to samo u drugiej – czynność powtarzaj naprzemiennie.
  • Nanieś mydło na wierzch dłoni wnętrzem drugiej. Zrób to na przemian.
  • Namydl nadgarstki.
  • Spłucz mydło z dłoni.

Pamiętaj: cała czynność, żeby była skuteczna, powinna trwać ok. 60 sekund.

Środki do dezynfekcji: co wybrać?

Jeżeli jeszcze nie masz w łazience żadnego z poniższych środków, najwyższy czas, żeby złożyć zamówienie. Na rynku masz do wyboru wiele preparatów, które pomogą uchronić się przed wirusem. Ważne, żeby zawierały kluczowe przy dezynfekcji alkohol etylowy i alkohol izopropylowy. Dr n. farm. Leszek Borkowski poleca np.:

Może się jednak okazać, że trudno będzie Ci teraz  znaleźć którykolwiek z tych produktów w drogerii czy aptece. Polacy, chcąc uchronić się przed koronawirusem, tuż po tym, jak ogłoszono w naszym kraju pierwsze przypadki zachorowań, środki do dezynfekcji kupowali równie chętnie co papier toaletowy…

W tej sytuacji, podobnie jak środki do domowej pielęgnacji, możesz zrobić je sama.

Jak przygotować środek do dezynfekcji w domu?

Najważniejsze są proporcje. Żeby uchronić się przed wirusem, zastosuj mieszaninę: 

  • 85 g 96% etanolu
  • 10 g alkoholu izopropylowego (izopropanol)
  • 5 g wody destylowanej lub tzw. wody do iniekcji (aqua pro in.).

Wodę, spirytus i alkohol izopropylowy w zupełności wystarczą, żeby stworzyć skuteczny roztwór ochronny. Tak naprawdę, jeśli chcesz używać go tylko do mycia rąk, możesz kupić tańszy alkohol etylowy skażony 96%. Tutaj zastosuj następujące proporcje:

Jest jeszcze prostsze rozwiązanie? Mając 96% spirytus, rozcieńcz go z wodą, a następnie mocno zakręć pojemnik, do którego nalej miksturę. Szczelne dokręcenie np. butelki to część, której nie możesz pominąć – alkohol etylowy łatwo paruje, więc środek łatwo może stracić skuteczność.

Wódka nie zabije wirusa –  ma za mało procentów

Wielu uważa, że skutecznym sposobem walki z Covid-19 jest rozpylanie alkoholu lub chloru na całe ciało. Pamiętaj, że to nie zabije wirusa, który już znalazł się w naszym w organizmie. Może natomiast zaszkodzić, jeśli zbyt duża jego ilość dostanie się do oczu czy ust. 

Wódka, owszem, pomoże zdezynfekować powierzchnię, ale niestety nie pokona koronawirusa. Jest za słaba. Z reguły ten rodzaj alkoholu ma stężenie od 30-40%, a czas jego  działania, żeby zabić wirusy, przekracza czas jego parowania. Żeby procedura dezynfekcji się udała, stężenie alkoholu etylowego powinno wahać się między 60-80%.

Żel + naturalne składniki = dobry płyn do dezynfekcji rąk

O ogromnej mocy roślin na blogu piszemy często. Wiemy, że są zioła, które mają działanie nie tylko antybakteryjne, ale też antywirusowe. Mowa np. o olejku z oregano, który ma w składzie tymol i karwakrol. To samo możemy powiedzieć o olejku herbacianym. Podobnymi właściwościami wyróżnia się też pięknie pachnący olejek lawendowy. Każdy z tych preparatów sprawdzi się więc przy dezynfekcji. 

Największą skutecznością (i popularnością) cieszą się jednak “żelowe” preparaty stworzone na bazie aloesu. Są naturalne i bezpieczne dla naszej skóry. Dlatego optymalnie będzie, jeśli przygotujesz w domu preparat złożony ze wszystkich tych składników. Zwróć uwagę na proporcje. Żel, żeby był skuteczny, potrzebuje alkoholu (70-75%) i naturalne składniki. 

  • żel z aloesu,
  • olejek herbaciany,
  • olejek z oregano,
  • olejek lawendowy,
  • inne olejki o podobnym działaniu,
  • alkohol izopropylowy w stężeniu 99,8 %

Od czego zacząć produkcję?

  1. Poszukaj czystej buteleczki – najlepiej z dozownikiem. Świetnie sprawdzi się taka, jaką kupujemy w drogeriach, zanim udamy się w podróż samolotem.
  2. Butelkę napełnij alkoholem do poziomu 75%.
  3.  Dodaj krople wyżej wymienionych olejków. Pamiętaj: muszą to być oleje 100%, nierozcieńczone i bez domieszek.
  4.  Na koniec dodaj żel aloesowy. Wszystko wymieszaj, zakręć i potrząśnij.

Jakich środków sprzątających używać w domu?

Podstawą w czasie porządków domowych, zwłaszcza teraz, kiedy zbliżają się Święta, i pewnie większość z nas, zgodnie z tradycją, będzie chciała przygotować mieszkania na tę okazję, niezależnie od sytuacji, to środki antybakteryjne zawierające w składzie wysokoprocentowy alkohol. Tutaj sprawdzi się spirytus ratyfikowany (albo salicylowy, ewentualnie wysokoprocentowa wódka).

Stwórz środek zgodnie z przepisem:

  • 300 ml spirytusu;
  • 20 kropli olejku lawendowego;
  • 60 kropli olejku tymiankowego;
  • 60 kropli olejku z drzewa herbacianego.

Mając taki środek czyszczący w rękach, zacznij od dezynfekcji tych miejsc, które ty i twoi domownicy dotykacie najczęściej: klamki (właściwie do każdego pomieszczenia, drzwi wejściowe, łazienkowe), włączniki światła – dotykamy ich wszyscy, to jednocześnie znakomite siedlisko bakterii, słuchawki domofonów, piloty, włączniki czy przyciski wszelkich sprzętów RTV i AGD, telefon komórkowy, wszelkiego rodzaju klucze: do mieszkania, do auta.

Podsumowując: apel do nas wszystkich jest jeden. Bądźmy ostrożni i uważni. Nie zapominajmy o podstawach higieny. Jeśli zadbamy o czystość i ograniczymy wychodzenie z domu, sytuacja wcześniej czy później wreszcie się znormalizuje.

 

HN dla Polemika Kosmetyki, 30.03.2020