O nas

Kosmetyki naturalne od firmy Polemika mają niemal 100% substancji naturalnych w składzie.

Kosmetyki naturalne od firmy Polemika mają niemal 100% substancji naturalnych w składzie. Sprawdź, z czego powstają [Cz.1]

Nasz Antyoksydacyjny krem nawilżający do pielęgnacji twarzy ma w składzie m.in. oleje z nasion ogórecznika, pomidora i słonecznika. Dziś wyjaśnimy Wam, jak te substancje działają na Waszą cerę.

Cieszy nas, że coraz więcej osób rozumie wartość płynącą z używania na co dzień produktów naturalnych i ekologicznych. Jednocześnie, kiedy wybieracie polskie kosmetyki naturalne Polemika, wspieracie naszą firmę i w tych trudnych czasach, polską gospodarkę. Pomimo tego że to blog o kosmetykach naturalnych, chcemy Wam za to podziękować.

Mamy nadzieję, że ten wpis jeszcze wzmocni Wasze przekonanie o tym, że warto stawiać na polskie kosmetyki naturalne :).

Ogórecznik – symbol odwagi

Średniowieczni wojownicy wierzyli, że ogórecznik to roślina dodająca odwagi. Dlatego mężczyźni przed bitwą pili wino zawierające liście tej rośliny. Zachowały się też relacje mówiące o tym, że podczas turniejów rycerskich biorący w nich udział uczestnicy, również dostawali ten napar przed pojedynkiem.

Ogórecznik często pojawiał się w herbarzach oraz szarfach noszonych przez rycerzy. Był symbolem męstwa i odwagi. 

Co ciekawe, dzisiejsze badania wykazały, że nie był to tylko zwykły przesąd. Ogórecznik faktycznie działa na gruczoły wydzielające adrenalinę, więc dawni wojowie mogli bezpośrednio wiązać wypicie napoju z dodatkiem tej rośliny, z przypływem nadzwyczajnej mocy na polu bitwy.

Olej z nasion ogórecznika w kosmetyce

Ogórecznik to roślina pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Jak wygląda? Łodygi pokryte są białawymi włoskami, a wysokość waha się między 15-60 cm. Jest źródłem takich kwasów jak: mlekowy, jabłkowy i octowy, a także flawonoidów, garbników, witamin C i B, potasu, cynku, żelaza, magnezu, wapnia oraz substancji czynnych: alantoiny czy kwasów Omega-6.

Ponadto olej z nasion ogórecznika to bogate źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych: kwasu linolowego oraz GLA (gamma-linolenowego) mających działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne. Dlatego krem, który ma w składzie właśnie ten rodzaj oleju, bardzo dobrze sprawdza się przy pielęgnacji skóry trądzikowej, łojotokowym zapaleniu skóry czy AZS. 

Dzięki flawonoidom, garbnikom i witaminie C olej z nasion ogórecznika ma także właściwości przeciwutleniające i fotoochronne, co wpływa na poprawę elastyczności skóry i redukcję zmarszczek.

Olej z ogórecznika: jak działa?

Olej z nasion pomidora – innowacyjny składnik kosmetyków

Pomidory to jeden z kluczowych elementów naszej kuchni (no i włoskiej). Trudno nam sobie wyobrazić polską działkę, na której nie uprawia się tego warzywa. Niepowtarzalny smak świeżego pomidora, który dopiero zerwaliśmy z krzaka… niezapomniane doznanie:).

Ale czy wiedziałyście, że z pomidorów można też robić kosmetyki? Można.

Pomidory to oczywiście bogate źródło wielu witamin, ale przede wszystkim  likopenu, czyli bardzo silnego przeciwutleniacza, który doskonale zwalcza wolne rodniki (zmniejsza np. ryzyko wystąpienia nowotworów). Jedząc te czerwone warzywa, wzmacniamy kości i chronimy się przed promieniowaniem UV. Z pomidorów możemy też zrobić maseczkę czy peeling.

Olej z pestek pomidora to głównie źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych i wspomniane już wyżej całe bogactwo antyoksydantów (karotenoidów, flawonoidów i polifenoli) a także witamin i minerałów (witaminy E, C, miedzi, żelaza, cynku i manganu). 

Mamy nadzieję, że podane powyżej informacje zachęcą Was do przeczytania kolejnego artykułu, w którym poznacie szczególne właściwości oleju z nasion słonecznika i dowiecie się, jak działa olej z awokado zawarty w peelingu-masce oczyszczająco-rozświetlającej.

Czytaj również:

Rozmaryn: jak wykorzystywany jest w kosmetologii?

Z francuskich fiordów do polskich kosmetyków

 

HN dla Polemika Komsetyki Naturalne, 6.04.2020